Välkommen till MJs Nätstation/Welcome to MJs Netstation

Melodifestivalen 2018-2025.

2022-09-27 Programledare för 2023 har lagts till.

2022-03-12 Finalresultat för 2022.

2022-03-07 Startordning för finalen.

2018

Programledare: David Lindgren

Vinnare: Benjamin Ingrosso

Husdansare: Daniel Koivunen, Lisa Arnold, Keisha von Arnold och Kenny Lantz.

Turneplan 2018:

Deltävling 1 – Karlstad 3:e februari , Löfbergs Arena

Deltävling 2 – Göteborg 10:e februari, Scandinavium

Deltävling 3 – Malmö 17:e februari, Malmö Arena

Deltävling 4 – Örnsköldsvik 24:e februari, Fjällräven Center

Andra chansen – Kristianstad 3:e mars, Kristianstad Arena

Final – Stockholm/Solna 10:e mars, Friends Arena


Bidragen.
Deltävling 1: Karlstad 3 februari

1. Sigrid Bernson – Patrick Swayze
Låtskrivare: Andrej Kamnik, Josefin Glenmark, Peg Parnevik, Sigrid Bernson
Andra chansen

2. John Lundvik – My Turn
Låtskrivare: Anna-Klara Folin, John Lundvik, Jonas Thander
Final

3. Renaida – All The Feels
Låtskrivare: Laurell Barker, Jon Hällgren, Peter Barringer, Lukas Hällgren
Andra chansen

4. Edward Blom – Livet på en pinne
Låtskrivare: Edward Blom, Thomas G:son, Stefan Brunzell, Kent Olsson
5:e plats

5. Kikki Danielsson – Osby Tennessee
Låtskrivare: Sulo Karlsson, Kikki Danielsson
7:e plats

6. Kamferdrops – Solen lever kvar hos dig
Låtskrivare: Herbert Trus, Danne Attlerud, Martin Klaman,
Kristoffer Tømmerbakke, Erik Smaaland, Kamferdrops
6:e plats

7. Benjamin Ingrosso – Dance You Off
Låtskrivare: Benjamin Ingrosso, MAG, Louis Schoorl, K Nita
Final


Deltävling 2: Göteborg 10 februari

1. Samir & Viktor – Shuffla
Låtskrivare: Andreas ”Stone” Johansson, Denniz Jamm, Costa Leon, Samir Badran, Viktor Frisk
Final

2. Ida Redig – Allting som vi sa
Låtskrivare: Yvonne Dahlbom, Jesper Welander, Ida Redig
5:e plats

3. Jonas Gardell – Det finns en väg
Låtskrivare: Calle Kindbom, Jonas Gardell, Mats Tärnfors
7:e plats

4. Margaret – In My Cabana
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Linnea Deb, Arash Labaf, Robert Uhlman
Andra chansen

5. Stiko Per Larsson – Titta vi flyger
Låtskrivare: Stiko Per Larsson, Emil Rotsjö
6:e plats

6. Mimi Werner – Songburning
Låtskrivare: Göran Werner, Mimi Werner, Niki Niki, Carl Varga, Johan Åsgärde, Oliver Lundström
Andra chansen

7. Liamoo – Last Breath
Låtskrivare: Liam Cacatian Thomassen, Morten Thorhauge, Peter Bjørnskov, Lene Dissing
Final


Deltävling 3: Malmö 17 februari

1. Martin Almgren –  A Bitter Lullaby
Låtskrivare: Josefin Glenmark, Märta Grauers
Final

2. Barbi Escobar – Stark
Låtskrivare: Barbi Escobar, Costa Leon, Andreas ”Stone” Johansson
7:e plats

3. Moncho – Cuba Libre
Låtskrivare: Jimmy Jansson, David Strääf, Markus Videsäter, Axel Schylström, Moncho
Andra chansen

4. Jessica Andersson – Party Voice
Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Niklas Carson Mattsson, Jessica Andersson
Final

5. Kalle Moraeus & Orsa Spelmän – Min dröm
Låtskrivare: Thomas G:son, Alexzandra Wickman
5:e plats

6. Dotter – Cry
Låtskrivare: Linnea Deb, Peter Boström, Thomas G:son, Johanna ”Dotter” Jansson
6:e plats

7. Mendez – Everyday
Låtskrivare: Leopoldo Mendez, Jimmy Jansson, Palle Hammarlund
Andra chansen


Deltävling 4: Örnsköldsvik 24 februari

1. Emmi Christensson - Icarus 
Låtskrivare: Thomas G:son, Christian Schneider, Andreas Hedlund, Sara Biglert
6:e plats

2. Elias Abbas – Mitt paradis
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Hamed “K-One” Pirouzpanah, Sami Rekik
5:e plats

3. Felicia Olsson – Break That Chain
Låtskrivare: Bobby Ljunggren, Kristian Lagerström, Henrik Wikström, Joy Deb
7:e plats

4. Rolandz – Fuldans
Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Robert Gustafsson, Regina Hedman
Final

5. Olivia Eliasson – Never Learn
Låtskrivare: Anton Ewald, Jonas Wallin, Trond Smeplass
Andra chansen

6. Felix Sandman – Every Single Day
Låtskrivare: Noah Conrad, Tony Ferrari, Parker James, Jake Torry, Felix Sandman
Andra chansen

7. Mariette – For You
Låtskrivare: Jörgen Elofsson
Final


Andra chansen – Kristianstad 3 mars

Duell 1:
Margaret – In My Cabana / 
Moncho – Cuba Libre

Duell 2:
Renaida – All The Feels / 
Olivia Eliasson – Never Learn

Duell 3:
Felix Sandman – Every Single Day / 
Mimi Werner – Songburning

Duell 4:
Sigrid Bernson – Patrick SwayzeMendez – Everyday


Final – Stockholm/Solna 10 mars

1. Mendez – Everyday, 64 poäng 12:e plats

2. Renaida – All The Feels, 81 poäng 9:e plats

3. Martin Almgren –  A Bitter Lullaby, 84 poäng 8:e plats

4. John Lundvik – My Turn, 128 poäng 3:e plats

5. Jessica Andersson – Party Voice, 70 poäng 11:e plats

6. Liamoo – Last Breath, 105 poäng 6:e plats

7. Samir & Viktor – Shuffla, 114 poäng 4:e plats

8. Mariette – For You, 113 poäng, 5:e plats

9. Felix Sandman – Every Single Day, 158 poäng 2:a plats

10. Margaret – In My Cabana, 103 poäng 7:e plats

11. Benjamin Ingrosso – Dance You Off, 181 poäng
Vinnare

12. Rolandz – Fuldans, 75 poäng 10:e plats

2019

Programledare: Marika Carlsson, Eric Saade, Kodjo Akolor och Sarah Dawn Finer.

Vinnare: John Lundvik

Husdansare: Ann Mirro, Daniel Koivunen, Edin Jusuframic och Felicia Maurice.

Turneplan 2019:

Deltävling 1: Scandinavium, Göteborg, 2 februari.

Deltävling 2: Malmö Arena, Malmö, 9 februari.

Deltävling 3: Tegera Arena, Leksand, 16 februari.

Deltävling 4: Sparbanken Arena, Lidköping, 23 februari.

Andra chansen: Nyköpings Arenor Rosvalla, Nyköping 2 mars.

Final: Friends Arena, Solna/Stockholm, 9 mars.


Artister/bidrag.

Deltävling 1 - Göteborg

1. Chasing Rivers - Nano
Låtskrivare: Lise Cabble, Linnea Deb, Joy Deb, Thomas G:son.
Andra chansen

2. No Drama - High15
Låtskrivare: Joy Deb, Linnea Deb, Kate Tizzard.
6:e plats

3. Not With Me - Wiktoria
Låtskrivare: Joy Deb, Linnea Deb, Wiktoria Johansson.
Final

4. Mina bränder - Zeana feat. Anis Don Demina
Låtskrivare: Thomas G:son, Jimmy Jansson, Anis Don Demina, Pa Moudou Badjie.
5:e plats

5. Mina fyra årstider - Arja Saijonmaa
Låtskrivare: Göran Sparrdal, Arja Saijonmaa.
7:e plats

6. Hello - Mohombi
Låtskrivare: Alexandru Florin Cotoi, Thomas G:son, Mohombi Moupondo, Linnea Deb.
Final

7. Ashes To Ashes - Anna Bergendahl
Låtskrivare: Thomas G:son, Bobby Ljunggren, Erik Bernholm, Anna Bergendahl.
Andra chansen


Deltävling 2 - Malmö

1. Army Of Us - Andreas Johnson
Låtskrivare: Andreas Johnson, Jimmy Jansson,  Sara Ryan, Andreas “Stone” Johansson, Sebastian Thott.
Andra chansen

2. I Do Me - Malou Prytz
Låtskrivare: Isa Tengblad, Elvira Anderfjärd, Fanny Arnesson, Adéle Cechal.
Final

3. I Love It - Oscar Enestad
Låtskrivare: Emanuel Abrahamsson, Parker James, Oscar Enestad.
7:e plats

4. Leva livet - Jan Malmsjö
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Elin Wrethov, Johan Bejerholm.
6:e plats

5. Nakna i regnet - Vlad Reiser
Låtskrivare: Lukas Nathansson, John Hårleman, Vladislav Meletjenkov, Chris Enberg.
Andra chansen

6. Hold You - Hanna Ferm & Liamoo
Låtskrivare: Jimmy Jansson, Fredrik Sonefors, Hanna Ferm, Liam Pablito Cacatian Thomassen.
Final

7. Tempo - Margaret
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Jimmy Jansson, Laurell Barker, Sebastian von Koenigsegg.
5:e plats


Deltävling 3 - Leksand

1. Somebody Wants - The Lovers Of Valdaro
Låtskrivare: Peter Boström, Thomas G:son.
7:e plats

2. Habibi - Dolly Style
Låtskrivare: Jimmy Jansson, Palle Hammarlund, Robert Norberg.
5:e plats

3. Låt skiten brinna - Martin Stenmarck
Låtskrivare: Uno Svenningsson, Tim Larsson, Tobias Lundgren.
Andra chansen

4. Victorious - Lina Hedlund
Låtskrivare: Melanie Wehbe, Richard Edwards, Dino Medanhodzic, Johanna Jansson.
Final

5. Om, om och om igen - Omar Rudberg
Låtskrivare: Omar Rudberg, Johan Lindbrandt, Robin Stjernberg, Jens Hult.
6:e plats

6. Who I Am - Rebecka Karlsson
Låtskrivare: Rebecka Karlsson, Anderz Wrethov, Henric Pierroff.
Andra chansen

7. Norrsken - Jon Henrik Fjällgren
Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Niklas Carson Mattsson, Jon Henrik Fjällgren.
Final


Deltävling 4 - Lidköping

1. Stormbringer - Pagan Fury
Låtskrivare: Tobias Gustavsson, Fredrik Thomander, Anders Wikström, Mia Stegmar.
7:e plats

2. Känner dig - Anton Hagman
Låtskrivare: Gusten Dahlqvist, Oliver Forsmark, Anton Hagman, Jakob Hjulström.
6:e plats

3. Torn - Lisa Ajax
Låtskrivare: Lisa Ajax, Isa Molin.
Andra chansen

4. I Do - Arvingarna
Låtskrivare: Nanne Grönvall, Mikael Karlsson, Casper Jarnebrink, Thomas “Plec” Johansson.
Andra chansen

5. On My Own - Bishara
Låtskrivare: Markus Sepehrmanesh, Benjamin Ingrosso, Robert Habolin.
Final

6. Kärleken finns kvar - Ann-Louise Hansson
Låtskrivare: David Lindgren Zacharias, Josefin Glenmark-Breman, Olof “Ollie” Olsen.
5:e plats

7. Too Late For Love - John Lundvik
Låtskrivare: John Lundvik, Anderz Wrethov, Andreas “Stone” Johansson.
Final


Andra chansen - Nyköping

Duell 1: Ashes To Ashes - Anna Bergendahl / Army Of Us - Andreas Johnson

Duell 2: Nakna i regnet - Vlad ReiserChasing Rivers - Nano

Duell 3: Låt skiten brinna - Martin StenmarckTorn - Lisa Ajax

Duell 4: Who I Am - Rebecka KarlssonI Do - Arvingarna


Final - Solna/Stockholm

1. Norrsken - Jon Henrik Fjällgren, 74 poäng

2. Torn - Lisa Ajax, 62 poäng

3. Hello - Mohombi, 74 poäng

4. Victorious - Lina Hedlund, 40 poäng

5. On My Own - Bishara, 107 poäng

6. Ashes To Ashes - Anna Bergendahl, 56 poäng

7. Chasing Rivers - Nano, 64 poäng

8. Hold You - Hanna Ferm & Liamoo, 107 poäng

9. I Do Me - Malou Prytz, 35 poäng

10. Too Late For Love - John Lundvik, 181 poäng.

11. Not With Me - Wiktoria, 64 poäng

12. I Do - Arvingarna, 64 poäng

2020

Programledare: Lina Hedlund, Linnea Henriksson & David Sundin.

Vinnare: The Mamas

Husdansare: Edin Jusuframic, Lamin Camara Holmén, Lisa Arnold & Keisha von Arnold.

Turneplan:
Deltävling 1: Saab arena, Linköping, 1 februari (2005, 2008, 2011, 2014 & 2017)

Deltävling 2: Scandinavium, Göteborg, 8 februari (2003-2019)

Deltävling 3: Coop Norrbotten arena, Luleå, 15 februari (2003 & 2011)

Deltävling 4: Malmö arena, Malmö, 22 februari (2004 & 2009-2019.)

Andra chansen: Stiga sports arena, Eskilstuna, 29 februari (Premiär 2020)

Final: Friends arena, Solna/Stockholm, 7 mars. (2002-2019)


Bidrag.

Deltävling 1 - Linköping 1 februari

1. The Mamas - ”Move”
Final

2. Suzi P - ”Moves”
7:e plats

3. Robin Bengtsson - ”Take a chance”
Final

4. Malou Prydz - ”Ballerina”
Andra chansen

5. OVÖ - ”Inga problem”
6:e plats

6. Sonja Aldén - ”Sluta aldrig gå”
5:e plats

7. Felix Sandman - ”Boys with emotions”
Andra chansen.


Deltävling 2 - Göteborg 8 februari

1. Klara Hammarström - ”Nobody”
5:e plats

2. Jan Johansen - ”Miraklernas tid”, tidigare Thorsten Flinck som diskats p.g.a rättsprocess.
7:e plats

3. Dotter - ”Bulletproof”
Final

4. Mendez feat. Alvaro Estrella - ”Vamos amigos”
Andra chansen

5. Linda Bengtzing - ”Alla mina sorger”
6:e plats

6. Paul Rey - ”Talking in my sleep”
Andra chansen

7. Anna Bergendahl - ”Kingdom come”
Final


Deltävling 3 - Luleå 15 februari

1. Mariette - ”Shout it out”
Final

2. Albin Johnsén - ”Livet börjar nu”
7:e plats

3. Drängarna - ”Piga och dräng”
Andra chansen

4. Amanda Aasa - ”Late” (från ”P4 Nästa”)
6:e plats

5. Anis don Demina - ”Vem är som oss”
Andra chansen

6. Faith Kakembo - ”Crying rivers”
5:e plats

7. Mohombi - ”Winners”
Final


Deltävling 4 - Malmö 22 februari

1. Frida Öhrn - ”We are one”
Andra chansen

2. William Strid - ”Molnljus”
5:e plats

3. Nanne Grönvall - ”Carpool karaoke”
7:e plats

4. Victor Crone - ”Troubled waters”
Final

5. Ellen Benediktson och Simon Peyron - ”Surface”
Andra chansen

6. Jakob Karlberg - ”Om du tror att jag saknar dig”
6:e plats

7. Hanna Ferm - ”Brave”
Final


Andra chansen - Eskilstuna

Duell 1: Anis don Demina - ”Vem är som oss” / Ellen Benediktson och Simon Peyron - ”Surface

Duell 2: Malou Prydz - ”Ballerina”Paul Rey - ”Talking in my sleep”

Duell 3: Felix Sandman - ”Boys with emotions” / Frida Öhrn - ”We are one”

Duell 4: Mendez feat. Alvaro Estrella - ”Vamos amigos” / Drängarna - ”Piga och dräng”


Finalen - Solna/Stockholm

1. Victor Crone - ”Troubled waters” 57 poäng, 9:e plats

2. Paul Rey - ”Talking in my sleep” 68 poäng, 6:e plats

3. The Mamas - ”Move” 137 poäng, vinnare

4. Mohombi - ”Winners” 26 poäng, 12:e plats

5. Hanna Ferm - ”Brave” 94 poäng, 4:e plats

6. Mendez feat. Alvaro Estrella - ”Vamos amigos” 40 poäng, 11:e plats

7. Dotter - ”Bulletproof” 136 poäng, 2:a plats

8. Robin Bengtsson - ”Take a chance” 63 poäng, 8:e plats

9. Mariette - ”Shout it out” 51 poäng 10:e plats

10. Felix Sandman - ”Boys with emotions” 67 poäng, 7:e plats

11. Anna Bergendahl - ”Kingdom come” 107 poäng, 3:e plats

12. Anis don Demina - ”Vem är som oss” 82 poäng, 5:e plats

2021

Programledare: Christer Björkman (alla program), Lena Philipsson (D1), Oscar Zia & Anis Don Demina (D2), Jason "Timbuktu" Diakité (D3), Per Andersson & Pernilla Wahlgren (D4), Shirley Clamp (Andra chansen) samt Måns Zelmerlöw & Shima Niavarani (Finalen).
D=Deltävling

Vinnare: Tusse Chiza.

Husdansare: Lovisa Bengtsson, Keisha von Arnold, Kenny Lantz & Amir Ashoor.

Huskör: Lars Säfsund och Emelie Fjällström.

Arena: Annexet (Globenområdet), Stockholm.


Starfält, i startordning.

Deltävling 1, 6:e feb.

1. Kadiatou – “One Touch”
Låtskrivare: Joy Deb, Linnea Deb, Jimmy “Joker” Thörnfeldt, Anderz Wrethov.
6:e plats

2. Lillasyster – “Pretender”
Låtskrivare: Isak Hallén, Jakob Redtzer, Martin Westerstrand, Ian Paolo Lira, Palle Hammarlund.
Andra chansen

3. Jessica Andersson – “Horizon”
Låtskrivare: David Kreuger, Fredrik Kempe, Marcus Lidén, Christian Holmström
5:e plats

4. Paul Rey – “The Missing Piece”
Låtskrivare: Paul Rey, Fredrik Sonefors, Laurell Barker
Andra chansen

5. Arvingarna – “Tänker inte alls gå hem”
Låtskrivare: Stefan Brunzell, Nanne Grönvall, Thomas G:son, Bobby Ljunggren
Final

6. Nathalie Brydolf – “Fingerprints”
Låtskrivare: Andreas Stone Johansson, Etta Zelmani, Laurell Barker, Anna-Klara Folin
7:e plats

7. Danny Saucedo – ”Dandi Dansa”
Låtskrivare: Danny Saucedo, Karl-Johan Råsmark
Final


Deltävling 2, 13:e feb.

1. Anton Ewald – “New Religion”
Låtskrivare: Jonas Wallin, Joe Killington, Anton Ewald, Maja Strömstedt.
Final

2. Julia Alfrida – “Rich”
Låtskrivare: Julia Alfrida, Jimmy Jansson, Melanie Wehbe
7:e plats

3. WAHL feat. SAMI – “90-talet”
Låtskrivare: Sami Rekik, Christopher Wahlberg, Josefin Glenmark, Jesper Welander, Andreas Larsson
6:e plats

4. Frida Green – “The Silence”
Låtskrivare: Anna Bergendahl, Bobby Ljunggren, David Lindgren Zacharias, Joy Deb
Andra chansen

5. Eva Rydberg & Ewa Roos – “Rena rama ding dong”
Låtskrivare: Göran Sparrdahl, Kalle Rydberg, Ari Lehtonen
Andra chansen

6. Patrik Jean – “Tears Run Dry”
Låtskrivare: Herman Gardarfve, Patrik Jean, Melanie Wehbe
5:e plats

7. Dotter – “Little Tot”
Låtskrivare: Johanna Jansson, Dino Medanhodzic
Final


Deltävlling 3, 20:e feb.

1. Charlotte Perrelli – “Still Young”
Låtskrivare: Thomas G:son, Bobby Ljunggren, Erik Bernholm, Charlie Gustavsson
Final

2. Emil Assergård – “Om allting skiter sig”
Låtskrivare: Emil Assergård, Jimmy Jansson, Jimmy ”Joker” Thörnfeldt, Anderz Wrethov, Johanna Wrethov.
5:e plats

3. Klara Hammarström – “Beats of Broken Hearts”
Låtskrivare: David Kreuger, Fredrik Kempe, Niklas Carson Mattson, Andreas Wijk.
Andra chansen

4. Mustasch – “Contagious”
Låtskrivare: Ralf Gyllenhammar, David Johannesson
6:e plats

5. Elisa Lindström – “Den du är”
Låtskrivare: Bobby Ljunggren, Ingela Pling Forsman, Elisa Lindström
7:e plats

6. Alvaro Estrella – “Baila Baila”
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Linnea Deb, Jimmy “Joker” Thörnfeldt
Andra chansen

7. Tusse Chiza – “Voices”
Låtskrivare: Joy Deb, Linnea Deb, Jimmy “Joker” Thörnfeldt, Anderz Wrethov
Final


Deltävling 4, 27:e feb.

1. Tess Merkel – “Good Life”
Låtskrivare: Tess Merkel, Tony Malm, Palle Hammarlund, Mats Tärnfors
5:e plats

2. Lovad – ”Allting är precis likadant”
Låtskrivare: Lova Drevstam, Mattias Andréasson, Alexander Nivek, Albin Johansén
6:e plats

3. Efraim Leo – “Best of Me”
Låtskrivare: Efraim Leo, Cornelia Jakobsdotter, Amanda Björkegren, Herman Gardarfve
Andra chansen

4. The Mamas – “In The Middle”
Låtskrivare: Emily Falvey, Robin Stjernberg, Jimmy Jansson
Final

5. Sannex – “All Inclusive”
Låtskrivare: Greta Svensson, Hans Thorstensson
7:e plats

6. Clara Klingenström – “Behöver inte dig idag”
Låtskrivare: Clara Klingenström, Bobby Ljunggren, David Lindgren Zacharias
Andra chansen

7. Eric Saade – “Every Minute”
Låtskrivare: Eric Saade, Linnea Deb, Joy Deb, Jimmy “Joker” Thörnfeldt
Final


Andra chansen, 6:e mars.

Duell 1:
Alvaro Estrella – “Baila Baila” / 
Lillasyster – “Pretender”

Duell 2:
Frida Green – “The Silence”Paul Rey – “The Missing Piece”

Duell 3:
Eva Rydberg & Ewa Roos – “Rena rama ding dong”Clara Klingenström – “Behöver inte dig idag”

Duell 4:
Klara Hammarström – “Beats of Broken Hearts” / 
Efraim Leo – “Best of Me”


Finalen, 13:e mars.

1. Danny Saucedo – ”Dandi Dansa”, 74 poäng 7:e plats

2. Klara Hammarström – “Beats of Broken Hearts”, 79 poäng 6:e plats

3. Anton Ewald – “New Religion”, 25 poäng 11:e plats

4. The Mamas – “In The Middle”, 106 poäng 3:e plats

5. Paul Rey – “The Missing Piece”, 25 poäng 12:e plats

6. Charlotte Perrelli – “Still Young”, 60 poäng 8.e plats

7. Tusse Chiza – “Voices”, 175 poäng Vinnare.

8. Alvaro Estrella – “Baila Baila”, 26 poäng 10:e plats

9. Clara Klingenström – “Behöver inte dig idag”, 91 poäng 5:e plats

10. Eric Saade – “Every Minute”, 118 poäng 2:a plats

11. Dotter – “Little Tot”, 105 poäng 4:e plats

12. Arvingarna – “Tänker inte alls gå hem”, 44 poäng 9:e plats

2022

Programledare: Oscar Zia med Farah Abadi som sidekick.

Vinnare: Cornelia Jakobs

Husdansare: Kenny Lantz, Kim Pastor, Lamin Holmén & Lisa Arnold.

Turneplan:

Samtliga program sänds från Stockholm/Solna.

5/2 Deltävling 1, Globen.

12/2 Deltävling 2, Globen.

19/2 Deltävling 3,  Globen.

26/2 Deltävling 4, Friends arena.

5/3 Semifinal, Friends arena.

12/3 Final, Friends arena, Stockholm/Solna: 2002 – 2021

 

Starfält och startordning.

Deltävling 1, 5/2
 
1. Bananas - Malou Prytz
Låtskrivare: Alice Gernandt, Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Joy Deb, Linnea Deb.
Plats 7.
 
2. Som du vill - THEOZ
Låtskrivare: Tobias Lundgren, Axel Schylström, Tim Larsson, Elize Ryd, Jimmy "Joker" Thörnfeldt
Hold Me Closer
Semifinal
 
3. Let there be Angels - Shirley Clamp
Låtskrivare: Mats Tärnfors, Pelle Nylén, Shirley Clamp, Jakob Skarin
Plats 6.
 
4. Moving Like That - Omar Rudberg
Låtskrivare: Omar Rudberg, Gustav Blomberg, Amanda Kongshaug, Kristin Marie.
Plats 5.
 
5. Hallabaloo - Danne Stråhed
Låtskrivare: Danne Stråhed, Fredrik Andersson, Erik Stenhammar
Semifinal
 
6. Hold Me Closer - Cornelia Jakobs
Låtskrivare: Isa Molin, David Zandén, Cornelia Jakobsdotter
Final
 
7. Innocent Love - Robin Bengtsson
Låtskrivare: David Lindgren Zacharias, Victor Sjöström, Victor Crone, Viktor Broberg, Sebastian Atas
Final
 
Deltävling 2, 12/2
 
1. Bluffin - LIAMOO
Låtskrivare: Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Sami Rekik, Dino Medanhodzic, Ali Jammali.
Final.
 
2. Tror du att jag bryr mig - Niello & Lisa Ajax
Låtskrivare: Yvonne Dahlbom, Niklas ”Niello” Grahn Linroth, Jesper Welander.
Plats 7.
 
3. I Want To Be Loved - Samira Manners
Låtskrivare: Samira Manners, Fredrik Andersson.
Plats 5.
 
4. Suave - Alvaro Estrella
Låtskrivare: Linnea Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Joy Deb, Alvaro Estrella.
Semifinal.
 
5. Face in the Crowd - Browsing Collection
Låtskrivare: Carolina Karlsson, Mimi Brander, Moa Lenngren, Nora Lenngren, Sandra Bjurman, Jimmy Wahlsteen
Plats 6.
 
6. Änglavakt - John Lundvik
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Elin Wrethov, Benjamin Rosenbohm, Fredrik Sonefors, John Lundvik.
Final.
 
7. My Way - Tone Sekelius
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Tone Sekelius.
Semifinal.
 
Deltävling 3, 19/2
 
1. I Can´t Get Enough - Cazzi Opeia
Låtskrivare: Bishat Araya, Jakob Redtzer, Cazzi Opeia, Paul Rey
Semifinal
 
2. Lyckligt slut - Lancelot
Låtskrivare: Lancelot Hedman, Niklas Carson Mattsson
Plats 6.
 
3. Best to Come - Lisa Miskovsky
Låtskrivare: Lisa Miskovsky, David Lindgren Zacharias
Semifinal.
 
4. Shut Me Up - Tribe Friday
Låtskrivare: Isak Gunnarsson, Robin Hanberger Pérez, Noah Deutschmann
Plats 7.
 
5. Freedom - Faith Kakembo
Låtskrivare: Laurell Barker, Anderz Wrethov, Palle Hammarlund, Faith Kakembo.
Final.
 
6. Fyrfaldigt hurra! - Linda Bengtzing
Låtskrivare: Thomas G:son, Linda Bengtzing, Myra Granberg, Daniel Jelldéus.
Plats 5.
 
7. Bigger Than The Universe - Anders Bagge
Låtskrivare: Anders Bagge, Jimmy Jansson, Peter Boström, Thomas G:son.
Final
 
Deltävling 4, 26/2
 
1. Higher Power - Anna Bergendahl
Låtskrivare: Anna Bergendahl, Thomas G:son, Bobby Ljunggren, Erik Bernholm.
Semifinal
 
2. Till Our Days Are Over - Lillasyster 
Låtskrivare: Jimmy Jansson, Palle Hammarlund, Ian-Paolo Lira, Martin Westerstrand.
Semifinal
 
3. Synd om dig - Malin Christin
Låtskrivare: Jonathan Lavotha, Oliver Heinänen, Malin Christin
Plats 7.
 
4. La Stella - Tenori
Låtskrivare: Dan Sundquist, Kristian Lagerström, Marcos Ubeda, Bobby Ljunggren, Sarah Börjesson Wassberg.
Plats 6.
 
5. In i dimman - MEDINA
Låtskrivare: Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Sami Rekik, Dino Medanhodzic, Ali Jammali.
Final
 
6. The End - Angelino
Låtskrivare: Angelino Markenhorn, Julie Aagaard, Melanie Wehbe, Thomas Steengaard.
Plats 5.
 
7. Run To The Hills - Klara Hammarström
Låtskrivare: Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Julie Aagaard, Anderz Wrethov, Klara Hammarström.
Final
 
Semifinal 5/3
 
Grupp 1.
1. My Way - Tone Sekelius, Final
2. Suave - Alvaro Estrella
3. Hallabaloo - Danne Stråhed
4. Higher Power - Anna Bergendahl, Final
 
Grupp 2.
1. Som du vill - THEOZ, Final
2. Best to Come - Lisa Miskovsky
3. Till Our Days Are Over - Lillasyster 
4. I Can´t Get Enough - Cazzi Opeia, Final
 
Final 12/3
1. Run To The Hills - Klara Hammarström, 83 poäng, 6:e plats
2. Som du vill - THEOZ, 65 poäng, 7:e plats
3. Higher Power - Anna Bergendahl, 29 poäng, 12:e plats
4. Änglavakt - John Lundvik, 60 poäng, 8:e plats
5. My Way - Tone Sekelius, 84 poäng, 5:e plats
6. Bigger Than The Universe - Anders Bagge, 121 poäng, 2:a plats
7. Innocent Love - Robin Bengtsson, 34 poäng, 11:e plats
8. Freedom - Faith Kakembo, 51 poäng, 10:e plats
9. Bluffin - LIAMOO, 91 poäng, 4:e plats
10. Hold Me Closer - Cornelia Jakobs, 146 poäng, vinnare
11. I Can´t Get Enough - Cazzi Opeia, 55 poäng, 9:e plats
12. In i dimman - MEDINA, 109 poäng, 3:e plats

2023

Programledare: Farah Abadi & Jesper Rönndahl.

Vinnare: ?

Husdansare: ?

Huskör: ?

Turneplan, kan ändras:
Deltävling 1: Göteborg lördag 4 februari

Deltävling 2: Linköping lördag 11 februari

Deltävling 3: Lidköping lördag 18 februari

Deltävling 4: Malmö lördag 25 februari

Semifinal: Örnsköldsvik lördag 4 mars

Final: Stockholm lördag 11 mars

2024

Programledare: ?

Vinnare: ?

Husdansare: ?

Huskör: ?

Turneplan: ?

2025

Programledare: ?

Vinnare: ?

Husdansare: ?

Huskör: ?

Turneplan: ?