Melodifestivalen 1991-2001

1991

Programledare: Harald Treutiger.

Vinnare: Carola – "Fångad av en stormvind".

Plats: Malmö Stadsteater.

Kapellmästare: Anders Berglund.
Huskör: Jens Friis-Hansen, Elisabeth Melander, Margareta Nilsson, Staffan Paulsson.

Placering i ESC: 1:a plats av 22 bidrag

Bidrag / Resultat:

1. Carola – "Fångad av en stormvind" (78 poäng)
Text och musik: Stephan Berg.

2. Towe Jaarnek – "Ett liv med dig" (46 poäng)
Text: Ingela "Pling" Forsman. Musik: Bobby Ljunggren och Håkan Almqvist.

3. Jim Jidhed – "Kommer du ihåg mig?" (45 poäng)
Text: Peter Karlsson. Musik: Peter Karlsson och Joakim Hagleitner.

4. Laila Dahl – "Annie" (33 poäng)
Text och musik: Arne Höglund.

5. Tove Naess – "Låt mig se ett under" (29 poäng)
Text och musik: Stephan Berg.

6. Pernilla Wahlgren – "Tvillingsjäl".
Text och musik: Lena Philipsson.

6. Diana Nuñez – "Kärlekens dans".
Text: Christina Beijbom. Musik: Lars Beijbom.

6. John Ekedahl – "Stanna du i dina drömmar".
Text och musik: John Ekedahl.

6. Jessica – "Änglar".
Text och musik: Per Andreasson och Anders Dannvik.

6. Sharon Dyall – "Ge mig ett svar".
Text: Pål Svenre. Musik: Linus Bergström och Pål Svenre.

1992

Programledare: Anders "Adde" Malmberg och Claes Malmberg.

Vinnare: Christer Björkman – "I morgon är en annan dag".

Plats: Cirkus, Stockholm.

Kapellmästare: Anders Berglund.
Huskör: Kofi Bentsi-Enchill, Erika Essen-Möller, Lilling Palmeklint, Nick Malmström.

Placering i ESC: 22:a plats av 23 bidrag.

Bidrag / Resultat:

1. Christer Björkman - "I morgon är en annan dag" (64 poäng)
Upphovsman: Niklas Strömstedt (t & m)

2. Lizette Pålsson & Bizazz - "Som om himlen brann" (59 poäng)
Upphovsmän: Jane Larsson (t) och Leif Larsson (m)

3. Maria Rådsten - "Vad som än händer" (41 poäng)
Upphovsmän: Ulf Söderberg (t), Peter Grönvall (m) och Nanne Nordqvist (m)

4. Kikki Danielsson - "En enda gång" (34 poäng)
Upphovsmän: Hans Skoog (t) och Martin Klaman (m)

5. Py Bäckman - "Långt härifrån" (33 poäng)
Upphovsmän: Py Bäckman (t & m), Anders Olausson (m)

Angel - "Venus Butterfly"
Upphovsmän: Bert Karlsson (t)  och Lennart Clerwall (m)

Thérèse Löf - "Ingenting går som man vill"
Upphovsmän: Peter Grönvall (t & m), och Nanne Nordqvist (t & m)

Anna Nederdal - "Ingen annan än du"
Upphovsmän: John Ekedahl (t & m) och Tommy Kaså (m)

Shanes - "Upp, flyger vi upp"
Upphovsman: Björn Ander Andersson (t & m)

Lena Pålsson & Wizex - "Jag kan se en ängel"
Upphovsmän: Kaj Svenling (t) och Johnny Thunqvist (m)

1993

Programledare: Lasse Kronér, Göran Rudbo och Ken Wennerholm (Triple & Touch).

Vinnare: Arvingarna – Eloise.

Plats: Lisebergshallen, Göteborg.

Kapellmästare: Curt-Eric Holmquist.
Huskör: Katarina Millton, Karin Wester-Bergmark, Peeter Wiik.

Placering i ESC: 7:e plats av 25 bidrag.

Bidrag / Resultat:

1. Arvingarna – "Eloise" (56 poäng)
Text: Gert Lengstrand. Musik: Lasse Holm.

2. Nick Borgen – "We are all the winners" (42 poäng)

3. Pernilla Emme – "I dina ögon" (28 poäng)
Text och musik: Per Andreasson och Anders Dannvik.

4. Lena Pålsson – "Sjunde himlen" (13 poäng)
Text och musik: Stephan Berg.

5. Monica Silverstrand – "Vågorna sång" (8 poäng)
Text och musik: Per Andreasson och Anders Dannvik.

6. NEO – "Högt i det blå".
Text och musik: Dan Ådahl.

6. Christer Björkman – "Välkommen till livet".
Text: Michael Bolyos och Örjan Strandberg. Musik: Michael Bolyos.

6. Richard Carlsohn – "Ge mig din hand".
Text och musik: Martin Klaman och Hans Skoog.

6. Tina Leijonberg – "Närmare dig".
Text: Ingela "Pling" Forsman. Musik: Håkan Mjörnheim.

6. Fredrik Swahn – "På vingar av kärlek".
Text och musik: Kjell-Åke Norén.

1994

Programledare: Kattis Ahlström och Sven Melander

Vinnare: Marie Bergman och Roger Pontare - Stjärnorna

Plats: studio 1 och studio 2 i TV-huset i Stockholm den 12:e mars

Kapellmästare: Anders Berglund
Kör: Lotten Andersson, Erika Essen-Möller och Kjell Segebrandt

Fem bidrag gick vidare till en final där dom poängsattes av en jury.

Bidrag / Resultat:
Om upphovsmän ej angivits är bidraget skrivet av artisten själv.

1. Marie Bergman & Roger Pontare - Stjärnorna (66 poäng)
Upphovsmän: Mikael Littvold & Peter Bertilsson

2. Gladys del Pilar - Det vackraste jag vet (62 poäng)
Upphovsmän: Ingela 'Pling' Forsman & Michael Saxell

3. Cayenne - Stanna hos mig (61 poäng)
Upphovskvinna: Lilling Palmeklint

4. Tina Röklander - Kom och dela min hemlighet (21 poäng)
Upphovsmän: Per Andréasson & Anders Dannvik

4. Nick Borgen - Små minnen av dig (21 poäng)
Upphovsmän: Pierre Breidensjö & Jörgen Johansson

6. Perikles - Vill du resa till månen med mig
Upphovsman: Bosse Nilsson

6. Tiffany - Håll om mig i kväll
Upphovsmän: Tommy Kaså & Anica Olson

6. Carina Jaarnek & Mikael Jaarnek - Det är aldrig försent
Upphovsmän: Kjell-Åke Norén & Christer Johansson

6. Jonny Lindé - Jag stannar hos dig
Upphovsman: Stephan Berg

6. Jan Höglund - Kärlekens vind
Upphovsmän: Arne Höglund

1995

Programledare: Pernilla Månsson

Vinnare: Jan Johansen - Se på mig

Plats: Malmö musikteater i Malmö den 24:e februari

Kapellmästare: Anders Berglund.
Kör: Elisabeth Melander, Margareta Nilsson, Staffan Paulsson och Robert Persson

Fem bidrag gick vidare till en final där dom poängsattes av en jury.

Bidrag / Resultat:
Om upphovsmän ej angivits är bidraget skrivet av artisten själv.

1. Jan Johansen - Se på mig (64 poäng)
Upphovsmän: Ingela 'Pling' Forsman, Bobby Ljunggren & Håkan Almqvist

2. Cecilia Vennersten - Det vackraste (61 poäng)
Upphovsmän: Nanne Grönvall, Maria Rådsten & Peter Grönvall

3. Jessica G. Pilnäs - Jag ger dig allt (45 poäng)
Upphovsmän: Christer Lundh & Mikael Wendt

4. Paula Åkesdotter-Jarl - Om du inte tror mig (31 poäng)
Upphovsman: John Ekedahl

5. Lindbom, Bark, Ådahl & Stolt - Följ dina drömmar (30 poäng)
Upphovsmän: Per Andréasson & Anders Dannvik

6. Ulrika Bornemark & Göran Rudbo - Jag tror på dig
Upphovsmän: Dan & Ulrika Bornemark

6. Björn Hedström - Du är drömmen jag drömt
Upphovsman: Anders Börjesson

6. Arvingarna - Bo Diddley
Upphovsmän: Lasse Holm & Gert Lengstrand

6. Leijonberg & Silverstrand - Himmel på vår jord
Upphovsman: Per Andréasson

6. Nick Borgen - Joanna
Upphovsman: Stephan Berg

1996

Programledare: Pontus Gårdinger & Siw Malmkvist

Vinnare: One More Time - Den vilda

Plats: Victoriahallen vid Stockholmsmässan i Stockholm den 24:e feb

Kapellmästare: Anders Berglund.
Kör: Britta Bergström, Ulrica Carnell, Gabriel Forss och Peter Hallström.

Fem bidrag gick vidare till en final där dom poängsattes av en jury.

Bidrag / Resultat:
Om upphovsmän ej angivits är bidraget skrivet av artisten själv.

1. One More Time - Den vilda (71 poäng)
Upphovsmän: Nanne Grönvall & Peter Grönvall

2. Andreas Lundstedt - Driver dagg faller regn (48 poäng)
Upphovsmän: Alexander Bard, Ola Håkansson & Tim Norell

3. Lotta Engberg - Juliette & Jonathan (45 poäng)
Upphovsmän: Monica Forsberg & Torgny Söderberg

4. Mårten Eriksson - Förlorad igen (41 poäng)
 
5. Frank Ådahl - Tårar från himlen (26 poäng)
Upphovsmän: Mikael Littvold & Peter Bertilsson

6. Lasse Kronér, Lennart Grahn, Peter Lundblad, Nick Borgen & Janne Bark - Gör någon glad
Upphovsmän: Svante Persson & Pontus Platin

6. Ellinor Franzén - Finns här för dig
Upphovsmän: Stefan Bagge & Martin Klaman

6. Inger Nordström - Gråt inte
Upphovsmän: Rose-Marie Stråhle

6. Henrik Åberg - Du är alltid en del utav mig
Upphovsmän: Lasse Berghagen & Lasse Holm

6. Lotten Andersson & Magnus Sjögren Va' e' du?
Upphovsmän: Jörgen Nohall / Jörgen Nohall & Carl Hammar

1997

Programledare: Janne Jingryd
Janne Jingryd ersatte Peter Rangmar från After Shave som tyvärr avled samma år.

Vinnare: Blond - Bara hon äskar mig

Plats: Eriksbergshallen i Göteborg den 8:e mars

Kapellmästare: Curt-Eric Holmquist
Kör: Katarina Millton, Karin Wester-Bergmark, Peeter Wiik och Kjell Segebrandt.

Bidrag / Resultat:
Om upphovsmän ej angivits är bidraget skrivet av artisten själv.

1. Blond - Bara hon älskar mig (80 poäng)
Upphovsman: Stephan Berg

2. N-Mix - Där en ängel hälsat på (68 poäng)
Upphovsmän: Pernilla Emme-Alexandersson & Per Andréasson

3. Wille Crafoord - Missarna (65 poäng)

4. Cajsalisa Ejemyr - Du gör mig hel igen (56 poäng)
Upphovsmän: Robyn Carlsson, Ulf Lindström & Johan Ekhé

5. Robert Randquist - Hand i hand (55 poäng)
Upphovsmän: Martin Klaman, Björn Johansson & Maurizio Sorrone

6. B.I.G. - Jag ska aldrig lämna dig (40 poäng)
Upphovsmän: Peo Thyrén, Richard Evenlind & Stefan Almqvist

7. Andreas Lundstedt - Jag saknar dig, jag saknar dig (32 poäng)
Upphovsmän: Alexander Bard, Ola Håkansson & Tim Norell

8. Garmarna - En gång ska han gråta (28 poäng)
Upphovsmän: Py Bäckman & Mats Wester

9. Nick Borgen - World Wide Web (26 poäng)

10. Jim Jidhed - Charlie (12 poäng)
Upphovsmän: John Ekedahl & Jim Jidhed

11. Monia Sjöström - Nu i dag (11 poäng)
Upphovsmän: Lasse Sahlin & Peter Karlsson

12. Photogenique - Nattens änglar (0 poäng)
Upphovsman: Jonas Berggren

1998

Programledare: Pernilla Månsson & Magnus Karlsson

Vinnare: Jill Johnson

Plats: Malmö musikteater den 14e mars

Bidrag / Resultat:

1. Jill Johnson - Kärleken är (72 poäng)
Upphovsmän: Bobby Ljunggren, Håkan Almqvist och Ingela "Pling" Forsman

2. B.I.G - Ingen annan väg (52 poäng)
Upphovsmän: Peo Thyrén, Richard Evenlind, Erika Evenlind och Stefan Almqvist

3. Myrra Malmberg - Julia (38 poäng)
Upphovsmän: Claes Andreasson och Torbjörn Wassenius

4. Nanne Grönvall - Avundsjuk (35 poäng)
Upphovsmän: Peter Grönvall och Nanne Grönvall

5. Black Ingvars - Cherie (34 poäng)
Upphovsman: Stephan Berg

Annika Fehling - När en stjärna faller

Elisabeth Melander - Ta dej tid
Upphovsmän: Margareta Nilsson och Gertrud Hemmel

Linda Eriksson - Bara månen får se
Upphovsman: Torgny Söderberg

Helena Eriksson - Kärleken finns överallt
Upphovsman: Frank Ådahl

Fredrik Karlsson - Långsamma timmar
Upphovsmän: Fredrik Karlsson och Peter Svensson

Saknar uppgifter om poäng/placering för dom sista fem bidragen, om dom fick några alls. Hör gärna av dig om du har uppgifter om detta.

1999

Programledare: Anders Lundin & Vendela Kirsebom Thomessen

Vinnare: Charlotte (Nilsson) Perrelli

Plats: Victoriahallen, Stockholmsmässan i Älvsjö den 27e februari 1999

Bidrag / Resultat:

1. Charlotte Nilsson - Tusen och en natt (217 poäng)
Upphovsmän: Gert Lengstrand och Lars Diedricson

2. Drömhus - Stjärna på himmelen (148 poäng)
Upphovsmän: Per Andréasson och Anders Dannvik

3. Arvingarna - Det svär jag på (114 poäng)
Upphovsmän: Torgny Söderberg och Lena Philipsson

4. Martin - (Du är så) Yeah Yeah Wow Wow (109 poäng)

5. Roger Pontare - Som av is (98 poäng)
Upphovsmän: Lasse Johansson och Staffan Stavert

6. Crosstalk - Det gäller dig och mig (87 poäng)
Upphovsmän: Lars Edvall och Mattias Reimer

7. Janica - Jag kan se dig (66 poäng)
Upphovsmän: Anders Dannvik och Pär Olsson

8. Cleo - Natten är min vän (59 poäng)
Upphovsman: Thomas G:son

9. Ai - Bilder av dig (42 poäng)
Upphovsman: Stephan Berg

10. Christer Björkman - Välkommen hem (6 poäng)
Upphovsmän: Lasse Sahlin och Jan Lundkvist

2000

Programledare: Björn Skifs, Arja Saijonmaa, Elisabeth Andreassen,
Lasse Holm, Lena Philipsson, 
Loa Falkman, Lasse Berghagen,
Lotta Engberg, Tommy Körberg & Carola.

Samtliga programledare framförde ett schlagermedley som pausunderhållning.

Vinnare: Roger Pontare - När vindarna viskar mitt namn

Plats: Göteborgsoperan den 10e mars 2000

Bidrag / Resultat:

1. Roger Pontare - När vindarna viskar mitt namn (227 poäng)
Upphovsmän: Thomas Holmstrand, Linda Jansson & Peter Dahl

2. Friends - När jag tänker på i morgon (146 poäng)
Upphovsmän: Lasse Holm & Ingela "Pling" Forsman

3. Barbados - Se mej (146 poäng)
Upphovsmän: Thomas Thörnholm & Danne Attlerud

4. Javiera Muñoz - Varje timma, var minut (139 poäng)
Upphovsmän: Johnny Thunqvist & Ulf Georgsson

5. Guide - Vi lever här, vi lever nu! (97 poäng)
Upphovsmän: Mattias Reimer & Lars Edvall

6. Midnight Band - Tillsammans (58 poäng)
Upphovsmän: Mikael Wendt & Christer Lundh

7. Balsam Boys inkl Svenne & Lotta - Bara du och jag (54 poäng)
Upphovsmän: Gustaf Eurén, Stefan Deak & Karl Eurén

8. Hanna Hedlund - Anropar försvunnen (47 poäng)
Upphovsmän: Bobby Ljunggren, Robert Uhlmann & Anna-Lena Högdahl

9. Tom Nordahl - Alla änglar sjunger (32 poäng)
Upphovsman: Stephan Berg

10. Avengers - När filmen är slut (0 poäng)
Upphovsmän: Suss von Ahn & Henrik Wikström

Telefonröster: 525 572 röster

2001

Programledare: Josefine Sundström & Henrik Olsson

Vinnare: Friends - Lyssna till dit hjärta

Plats: Malmö musikteater den 23e feb 2001

Artist / Bidrag / Resultat:
Om upphovsman saknas är låten skriven av artisten själv.

1. Friends - Lyssna till ditt hjärta (237 poäng)
Upphovsmän: Thomas G:son & Henrik Sethsson

2. Barbados - Allt som jag ser (192 poäng)
Upphovsmän: Marcos Ubeda, Ulf Georgsson & Lars Diedricson

3. Sanna Nielsen - I går, i dag (172 poäng)
Upphovsman: Bert Månson

4. Jan Johansen - "Ingenmansland (107 poäng)
Upphovsmän: Ingela 'Pling' Forsman & Bobby Ljunggren

5. Ellinor Franzén "Om du stannar här (91 poäng)
Upphovsmän: Tony Malm & Ellinor Franzén

6. Date - "Om du förlåter mig (57 poäng)
Upphovsmän: Sofia Lagerström & Henrik Sethsson

7. Annie Kratz-Gutå - Vända om (29 poäng)
Upphovsmän: Tony Malm, Annie Kratz-Gutå & Farhad Zand

8. Teresia - Kom ner på jorden (25 poäng)
Upphovsman: Rune Gardell

9. Popson - Jag känner dig (23 poäng)
Upphovsmän: Lars Benckert, Petter Gunnarsson

10. Rosanna Jönis - Om du var här hos mig (13 poäng)
Upphovsmän: Mattias Reimer & Lars Edvall

Telefonröster: 357 408 röster
Till Radiohjälpen: 3 037 968 kronor

Pausunderhållning
Anders Berglund med en kort sånginsats.
Popduon Roxette framförde sin då aktuella singel The Centre of the Heart (Is a Suburb to the Brain).