Melodifestivalen 2010-2013

2010

Programledare 2010: Måns Zelmerlöw, Christine Meltzer och Dolph Lundgren!

Vinnare 2010: Anna Bergendahl.

Huskör: Martin Kagemark, Lars Hägglund, Anna Lundström,
Jessica Marberger.

Husdans: Adam Svensson, Linda Pettersson, Therese Nelson,
Thomas Benstem.

Placering i ESC: Ej kvalificerad för final. 11:e plats av 17 bidrag
i semifinal 2.

Spelstäder 2010.

Deltävling 1:
Lördag 6:e februari, Fjällräven center, Örnsköldsvik

Deltävling 2:
Lördag 13:e februari, Göransson Arena, Sandviken

Deltävling 3:
Lördag 20:e februari, Scandinavium, Göteborg

Deltävling 4:
Lördag 27:e februari, Malmö Arena, Malmö

Andra chansen:
Lördag 6:e mars, Conventum Arena, Örebro

Final:
Lördag 13:e mars, Globen, Stockholm


Startordning 2010!

Deltävling 1 - Örnsköldsvik, 6 februari

1. Ola - Unstoppable
Upphovsmän: Alexander Kronlund, Hanif Sabzevari,
Dimitri Stassos, Ola Svensson
FINAL

2. Jenny Silver - A Place To Stay
Upphovsmän: Torben Hedlund
8:e plats

3. Linda Pritchard - You're Making Me Hot-Hot-Hot
Upphovsmän: Johan Fransson, Tim Larsson, Tobias Lundgren
5:e plats

4. Pain Of Salvation - Road Salt
Upphovsmän: Daniel Gildenlöw
Andra chansen

5. Anders Ekborg - The Saviour
Upphovsmän: Henrik Janson, Tony Nilsson
6:e plats

6. Jessica Andersson - I Did It For Love
Upphovsmän: Kristian Wejshag (text),
Lars "Dille" Diedricson (musik)
Andra chansen

7. Frispråkarn - Singel
Upphovsmän: Håkan Bäckman (text), Hamed K-One Pirouzpanah (musik)
7:e plats

8. Salem Al Fakir - Keep On Walking
Upphovsmän: Salem Al Fakir
Joker - FINAL


Deltävling 2 - Sandviken, 13 februari

 1. Eric Saade - Manboy
Upphovsmän: Fredrik Kempe (text & musik), Peter Boström (musik)
FINAL

2. Andra Generationen & Dogge Doggelito - Hippare Hoppare
Upphovsmän: Vlatko Ancevski, Vlatko Gicarevski,
Douglas Leon, Mats Nilsson, Teddy Paunkoski, Otis Sandsjö,
Stevan Tomulevski
6:e plats

3. Anna Maria Espinosa - Innan alla ljusen brunnit ut
Upphovsmän: Dan Attlerud (text), Stefan Woody (musik)
8:e plats

4. Highlights & Mist - Come And Get Me Now
Upphovsmän: Mia Terngård (text & musik), Stefan Lebert (musik)
7:e plats - Webbjoker

5. Pauline - Sucker For Love
Upphovsmän: Fredrik "Fredro" Ödesjö (musik), Andreas Levander (musik),
Johan "Jones" Wetterberg (musik), Pauline Kamusewu (text)
Joker - Andra chansen

6. Andreas Johnson - We Can Work It Out
Upphovsmän: Andreas Johnson, Bobby Ljunggren,
Marcos Ubeda
FINAL

7. Kalle Moraeus & Orsa Spelmän - Underbart
Upphovsmän: Lina Eriksson (text), Johan Moraeus (musik)
Andra chansen

8. Hanna Lindblad - Manipulated
Upphovsmän: Sarah Lundbäck, Hayden Bell, Erik Lewander,
Iggy Strange-Dahl
5:e plats


Deltävling 3 - Göteborg, 20 februari

1. Alcazar - Headlines
Upphovsmän: Peter Boström, Tony Nilsson
Andra chansen

2. Johannes Bah Kuhnke - Tonight
Upphovsmän: Sharon Vaughn, Anders Hansson
8:e plats

3. Elin Lanto - Doctor Doctor
Upphovsmän: Mirja Breitholtz, Tony Nilsson
7:e plats

4. Erik Linder - Hur kan jag tro på kärlek
Upphovsmän: Niclas Lundin (musik), Tony Malm (musik),
Kenneth Gärdestad (text)
5:e plats

5. Getty Domein - Yeba
Upphovsmän: Tuomas (Tiny) Pyhäjärvi (musik),
Getty Domein (text)
6:e plats

6. Timoteij - Kom
Upphovsmän: Niclas Arn, Gustav Eurén, Karl Eurén
FINAL

7. Darin - You're Out Of My Life
Upphovsmän: Henrik Janson, Tony Nilsson
Joker - FINAL

8. Crucified Barbara - Heaven Or Hell
Upphovsmän: Håkan Larsson, Björn Lönnroos,
Jörgen Svensson
Andra chansen


Deltävling 4 - Malmö, 27 februari

1. Sibel - Stop
Upphovsmän: Mikaela Stenström, Dimitri Stassos
7:e plats

2. Py Bäckman - Magisk stjärna
Upphovsmän: Py Bäckman (musik, text), Micke Wennborn (musik)
8:e plats

3. NEO - Human Frontier
Upphovsmän: Anneli Axelsson, Tobias Jonsson
Andra chansen

4. Lovestoned - Thursdays
Upphovsmän: Peter Boström (musik), Thomas G:son (musik),
Sharon Vaughn (text)
6:e plats

5. Anna Bergendahl - This Is My Life
Upphovsmän: Bobby Ljunggren (musik), Kristian Lagerström (text)
FINAL

6. Pernilla Wahlgren - Jag vill om du vågar
Upphovsmän: Pontus Assarsson (text & musik), Daniel Barkman (text),
Jörgen Ringqvist (text & musik)
Andra chansen

7. Noll disciplin - Idiot
Upphovsmän: Per Aldeheim, Niklas Jarl
5:e plats

8. Peter Jöback - Hollow
Upphovsmän: Anders Hansson, Fredrik Kempe
Joker - FINAL


2:a Chansen - Örebro, 6 mars

Jessica Andersson - I Did It For Love, FINAL

Pain Of Salvation - Road Salt

Pauline - Sucker For Love

Kalle Moraeus & Orsa Spelmän - Underbart

Alcazar - Headlines

Crucified Barbara - Heaven Or Hell

Pernilla Wahlgren - Jag vill om du vågar, FINAL

NEO - Human Frontier


Final - Stockholm, 13 mars, Resultat

1. Anna Bergendahl - This Is My Life, Vinnare, 214 poäng

2. Salem Al Fakir - Keep On Walking, 183 poäng

3. Eric Saade - Manboy, 159 poäng

4. Darin - You're Out Of My Life, 117 poäng

5. Timoteij - Kom, 95 poäng

6. Andreas Johnson - We Can Work It Out, 50 poäng

7. Ola - Unstoppable, 47 poäng

8. Jessica Andersson - I Did It For Love, 37 poäng

9. Peter Jöback - Hollow, 32 poäng

10. Pernilla Wahlgren - Jag vill om du vågar, 12 poäng

2011

Programledare för 2011: Marie Serneholt och Rickard Olsson.

Vinnare 2011: Eric Saade

Huskör: Lars Hägglund, Carl Björkell, Anna Nilsson, Anna Andersson.

Husdans: Adam Svensson, Thomas Benstem, Jennie Larsson, Linda Hansson.

Placering i ESC: 3:e plats av 25 bidrag

Ytterliggare kommentarer om Melodifestivalen skrivs på bloggen.

Årets melodifestival närmar sig.

Varför utländska jurygrupper?
I år kommer utländska jurygrupper att rösta i finalen i stället för svenska. Jag undrar om det kommer hjälpa något att komma bättre i ESC. Melodifestivalen börjar likna mer ESC tycker jag och det känns inte bra. Melodifestivalen är Sveriges musiktävling och då borde vinnaren utses av svenskarna.

Peter Stormare ska tydligen vara med som pausunderhållning. Han ska spela en producent som gör om artister till festivalen. Får se hur det blir. Blev inte så kul som jag hoppats. Inte mycket till makeovers heller.

Turneplan 2011.

Deltävling 1: lördag 5:e februari i Coop arena, Luleå.

Deltävling 2: lördag 12:e februari i Scandinavium, Göteborg.

Deltävling 3: lördag 19:e februari i Cloetta center, Linköping.

Deltävling 4: lördag 26:e februari  i Malmö arena, Malmö.

Andra chansen: lördag 5:e mars i Nordichallen, Sundsvall.

Finalen: lördag 12 mars i Globen, Stockholm.


Bidrag / Resultat.

Obs! Om det ej står någon upphovsman är det artisten själv som skrivit låten.

Deltävling 1, Luleå, 5 februari

1. Dilba - Try again
Upphovsmän: Niklas Pettersson & Linda Sonnvik
8:e plats

2. Swingfly - Me and my drum
Upphovsmän: Teron Beal, Patrik Magnusson, Johan Ramström & Swingfly
FINAL

3. Jenny Silver - Something In Your Eyes
Upphovsmän: Erik Bernholm, Thomas G:son & Henrik Sethsson
Andra chansen

4. Jonas Matsson - On my own
Upphovsmän: Sari Autio Olsson & Peter Autio
7:e plats

5. Le Kid - Oh my god
Upphovsmän: Märta Grauers, Anton Malmborg Hård af Segerstad & Felix Persson
5:e plats

6. Rasmus Viberg - Social Butterfly
Upphovsmän: Amir Aly & Henrik Wikström
6:e plats

7. Pernilla Andersson - Desperados
Andra chansen

8. Danny - In the Club
Upphovsmän: Fredrik Boström, Peter Boström & Danny Saucedo
FINAL


Deltävling 2, Göteborg, 12 februari

1. Brolle - 7 days and 7 nights
FINAL

2. Loreen - My heart is refusing me
Upphovsmän: Moh Denebi, Björn Djupström & Loreen Talhaoui
Andra chansen

3. Babsan - Ge mig en spanjor
Upphovsmän: Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg & Lennart Wastesson
7:e plats

4. Elisabeth Andreassen - Vaken i en dröm
Upphovsmän: Lars "Dille" Diedricson, Calle Kindbom & Kristian Wejshag
8:e plats

5. Sanna Nielsen - I'm in love
Upphovsmän: Bobby Ljunggren, Thomas G:son, Irini Michas & Peter Boström
FINAL

6. The Moniker - Oh My God
Andra chansen

7. Anniela - Elektrisk
Upphovsmän: Johan Alkenäs, Tim Larsson, Tobias Lundgren & Johan Fransson
6:e plats

8. Christian Walz - Like Suicide
Upphovsmän: Fernando Fuentes, Henrik Janson, Tony Nilsson & Christian Walz
5:e plats


Deltävling 3, Linköping, 19 februari

1. Linda Sundblad - Lucky you
Upphovsmän: Linda Sundblad, Johan Bobäck, Fredrik Thomander & Anders Wikström
6:e plats

2. Simon Forsberg - Tid att andas
Upphovsman: Fredrik Kempe
8:e plats

3. Sara Lumholdt - Enemy
Upphovsmän: Niclas Lundin, Anton Malmberg Hård af Segerstad
7:e plats

4. The Playtones - The King
Upphovsmän: Fredrik Kempe & Peter Kvint
FINAL

5. Shirley´s Angels - I Thought It Was Forever
Upphovsmän: Robin Abrahamsson, Alexander Bard, Bobby Ljunggren & Henrik Wikström
Andra chansen

6. Sebastian - No One Else Could
Upphovsmän: Andreas Alfredsson Grube & Sebastian Karlsson
5:e plats

7. Sara Varga - Spring för livet
Upphovsmän: Sara Varga och Fredrik Boström
Andra chansen

8. Eric Saade - Popular
Upphovsman: Fredrik Kempe
FINAL


Deltävling 4, Malmö, 26 februari

1. Melody Club - The Hunter
Upphovsmän: Kristofer Östergren, Erik Stenemo, Jon Axelsson & Nicklas Stenemo
7:e plats

2. Julia Alvgard - Better Or Worse
Upphovsmän: Manne Hjelm, Ola Holstad, Joar Lenz & Julia Alvgard
6:e plats

3. Lasse Stefanz - En blick och nånting händer (tidigare "I Surrender")
Upphovsmän: Alexander Bard, Ola Håkansson & Tim Norell
5:e plats

4. Linda Pritchard - Alive
Upphovsmän: Oscar Görres & Fredrik Kempe
Andra chansen

5. Anders Fernette - Run
Upphovsmän: Desmond Child, Negin Djafari, Hugo Lira, Ian-Paolo Lira & Thomas Gustafsson
8:e plats

6. Linda Bengtzing - E det fel på mej
Upphovsman: Pontus Assarsson, Thomas G:son, Jörgen Ringqvist & Daniel Barkman
Final

7. Nicke Borg - Leaving Home
Upphovsmän: Jojo Borg Larsson, Nicke Borg, Fredrik Thomander & Anders Wikström
Final

8. Love Generation - Dance Alone
Upphovsmän: RedOne, Bilal "The Chef", Teddy Sky, AJ Junior, Jimmy Joker & BeatGeek
Andra chansen


Andra Chansen, Sundsvall, 5 mars

Jenny Silver - Something In Your Eyes

Love Generation - Dance Alone

Loreen - My heart is refusing me

Sara Varga - Spring för livet
FINAL

The Moniker - Oh My God
FINAL

Linda Pritchard - Alive

Shirley´s Angels - I Thought It Was Forever

Pernilla Andersson - Desperados


Finalen, Stockholm, 12 mars

1. Eric Saade - Popular, 193 poäng

2. Danny - In the Club, 149 poäng

3. The Moniker - Oh My God, 124 poäng

4. Sanna Nielsen - I'm in love, 114 poäng

5. Swingfly - Me and my drum, 93 poäng

6. The Playtones - The King, 79 poäng

7. Linda Bengtzing - E det fel på mej, 58 poäng

8. Nicke Borg - Leaving Home, 57 poäng

9. Sara Varga - Spring för livet, 50 poäng

10. Brolle - 7 days and 7 nights, 29 poäng

2012

Programledare: Gina Dirawi, Sarah Dawn Finer och Helena Bergström.

Vinnare: Loreen

Huskör: Therese Löf, Anna Nilsson, Kristian Tåje

Husdans: Jennie Larsson, Jessica Klingberg, Thomas Benstem,
Eva Kavenstrand, Adam Svensson, Fredrik Börgesson

Placering i ESC: 1:a i finalen

Turneplan 2012
Tidigare turneår inom parentes.

Deltävling 1: Den 4:e februari i VIDA Arena, Växjö (2002 och 2005)

Deltävling 2: Den 11:e februari i Scandinavium, Göteborg (2003-2011)

Deltävling 3: Den 18:e februari i Tegera Arena, Leksand (2006 och 2009)

Deltävling 4: Den 25:e februari i Malmö Arena, Malmö
(2004, 2009, 2010 och 2011)

Andra chansen: Den 3:e mars i Rosvalla Nyköping Eventcenter,
Nyköping (2007)

Final: Den 10:e mars i Ericsson Globe, Stockholm


Artister / Bidrag 2012. Startordning.

Deltävling 1 i Växjö den 4 februari

1. Sean Den Förste Banan
Artist: Sean Banan
Låtskrivare: Sean Banan, Joakim Larsson, Hans Blomberg och
Mårten Andersson
Andra chansen

2. På väg
Artist: Abalone Dots
Låtskrivare: Abalone Dots (Rebecka Hjukström, Sophia Hogman,
Louise Holmer) och Viktor Källgren
7:e plats

3. I Want To Be Chris Isaak (This Is Just the Beginning)
Artist: The Moniker
Låtskrivare: Daniel "The Moniker" Karlsson
8:e plats

4. The Boy Can Dance
Artist: Afro-Dite
Låtskrivare: Figge Boström, Johan Lindman och Catrine Loqvist
5:e plats

5. Mystery
Artist: Dead by April
Låtskrivare: Pontus Hjelm
FINAL

6. Salt & Pepper
Artist: Marie Serneholt
Låtskrivare: Figge Boström, Lina Eriksson och Mårten Eriksson
6:e plats

7. Jag reser mig igen
Artist: Thorsten Flinck och Revolutionsorkestern
Låtskrivare: Thomas G:son och Ted Ström
Andra chansen

8. Euphoria
Artist: Loreen
Låtskrivare: Peter Boström och Thomas G:son
FINAL


Deltävling 2 i Göteborg den 11 februari

1. Soldiers
Artist: Ulrik Munther
Låtskrivare: Joy Deb, Linnea Deb, David Jackson,
Ulrik Munther och Johan Åberg
FINAL

2. Baby Doll
Artist: Top Cats
Låtskrivare: Lina Eriksson, Mårten Eriksson och Susie Päivärinta
Andra chansen

3. I din himmel
Artist: Sonja Aldén
Låtskrivare: Sonja Aldén, Peter Boström och Bobby Ljunggren
6:e plats

4. Aldrig aldrig
Artist: Andreas Lundstedt
Låtskrivare: Randy Goodrum, Niclas Lundin och Maria Marcus
7:e plats

5. Stormande hav
Artist: Timoteij
Låtskrivare: Jens Engelbrecht, Stina Engelbrecht,
Johan Fjellström och Kristian Lagerström
Andra chansen

6. Shout It Out
Artist: David Lindgren
Låtskrivare: Tony Nilsson och Fernando Fuentes
FINAL

7. Det går för långsamt
Artist: Mimi Oh
Låtskrivare: Niclas Lundin och Anton Malmberg Hård af Segerstad
8:e plats

8. Ge aldrig upp
Artist: Thomas Di Leva
Låtskrivare: Thomas Di Leva
5:e plats


Deltävling 3 i Leksand den 18 februari

1. Youngblood
Artist: Youngblood
Upphovsmän: Fredrik Kempe, David Kreuger
Andra chansen

2. I mina drömmar
Artist: Maria BenHajji
Upphovsmän: Nanna Svensdóttir, Thomas Cars
8:e plats

3. Förlåt mig
Artist: Mattias Andréasson
Upphovsman: Mattias Andréasson
5:e plats

4. Just A Little Bit
Artist: Love Generation
Upphovsmän: RedOne, John Mamann, Jean-Claude Sindres,
Teddy Sky, Yohanne Simon, Bilal "The Chef" Hajji
6:e plats

5. Sanningen
Artist: Carolina Wallin Pérez
Upphovsmän: Michael Clauss, Martin Bjelke,
Carolina Wallin Pérez, F Dread
7:e plats

6. Lovelight
Artist: Andreas Johnson
Upphovsmän: Andreas Johnson, Peter Kvint
Andra chansen

7. Why Am I Crying
Artist: Molly Sandén
Upphovsmän: Molly Sandén, Aleena Gibson, Windy Wagner
FINAL

8. Mirakel
Artist: Björn Ranelid feat. Sara Li
Upphovsmän: Fredrik Andersson, Björn Ranelid
FINAL


Deltävling 4 i Malmö den 25 februari

1. The Girl
Artist: Charlotte Perrelli
Upphovsmän: Fredrik Kempe, Alexander Jonsson
5:e plats

2. Allting blir bra igen
Artist: OPA!
Upphovsman: Michael Sideridis
8:e plats

3. Land of Broken Dreams
Artist: Dynazty
Upphovsmän: Thomas G:son, Thomas "Plec" Johansson
Andra chansen

4. Don?t Let Me Down
Artist: Lotta Engberg och Christer Sjögren
Upphovsmän: Lasse Holm, Lars "Dille" Diedricson
Andra chansen

5. Goosebumps
Artist: Hanna Lindblad
Upphovsmän: Hanna Lindblad, Linda Sundblad, Tony Nilsson
7:e plats

6. Kyss mig
Artist: Axel Algmark
Upphovsmän: Axel Algmark, Mattias Frändå, Jonathan Magnussen
6:e plats

7. Why Start A Fire
Artist: Lisa Miskovsky
Upphovsmän: Lisa Miskovsky, Aleksander With, Bernt Rune Stray,
Berent Philip Moe
FINAL

8. Amazing
Artist: Danny Saucedo
Upphovsmän: Danny Saucedo, Peter Boström, Figge Boström
FINAL


Andra chansen: Den 3:e mars i Nyköping

Sean Banan - Sean Den Förste Banan

Thorsten Flinck och Revolutionsorkestern - Jag reser mig igen, FINAL

Top Cats - Baby Doll, FINAL

Timoteij - Stormande hav

Andreas Johnson - Lovelight

Youngblood - Youngblood

Dynazty - Land of Broken Dreams

Lotta Engberg och Christer Sjögren - Don?t Let Me Down


Final: Den 10:e mars i Ericsson Globe, Stockholm

1. Loreen - Euphoria

2. Danny Saucedo - Amazing

3. Ulrik Munther - Soldiers

4. Molly Sandén - Why Am I Crying

5. David Lindgren - Shout It Out

6. Top Cats - Baby Doll

7. Dead by April - Mystery

8. Thorsten Flinck och Revolutionsorkestern - Jag reser mig igen

9. Lisa Miskovsky - Why Start A Fire

10. Björn Ranelid feat. Sara Li - Mirakel

Kommer att kompletteras med poäng inom kort.

2013

Programledare: Gina Dirawi och Danny Saucedo.

Programledare ESC: Petra Mede
Vinnare MF: Robin Stjernberg - You

Husdansare: Jessica Klingberg, Eva Kavenstrand,
Thomas Benstem, Daniel Gill.

Huskör: Anna Nilsson, Martin Redhe Nord.

Turnéplan 2013
Tidigare turnéår inom parentes.

Deltävling 1: Den 2 februari, Karlskrona, Telenor Arena
(2006 och 2008)

Deltävling 2: Den 9 februari, Göteborg, Scandinavium
(2003–2012)

Deltävling 3: Den 16 februari, Skellefteå, Skellefteå Kraft Arena
(2005 och 2009)

Deltävling 4: Den 23 februari, Malmö, Malmö Arena
(2004, 2009–2012)

Andra chansen: Den 2 mars, Karlstad, Löfbergs Lila Arena
(2004 och 2006)

Final: Den 9 mars, Stockholm (Solna), Friends Arena
(2002–2012, tidigare i Ericsson Globe)

Startordning i Melodifestivalen 2013.
Om upphovsmän saknas är låten skriven av artisten själv.


Deltävling 1: 2/2 Karlskrona

1. David Lindgren – Skyline
Låtskrivare: Fernando Fuentes, Henrik Nordenback och
Christian Fast
FINAL

2. Cookies N Beans – Burning Flags
Låtskrivare: Fredrik Kempe
Andra chansen

3. Jay-Jay Johanson – Paris
8:e plats

4. Mary N’diaye – Gosa
Låtskrivare: Johan Åsgärde, Mattias Frändå och Mary N’diaye
5:e plats

5. Eric Gadd – Vi kommer aldrig att förlora
Låtskrivare: Eric Gadd, Thomas Stenström och Jacob Olofsson
Andra chansen

6. YOHIO – Heartbreak Hotel
Låtskrivare: Johan Fransson, Tobias Lundgren, Tim Larsson,
Henrik Göranson och YOHIO
FINAL

7. Anna Järvinen – Porslin
Låtskrivare: Björn Olsson och Martin Elisson
7:e plats

8. Michael Feiner & Caisa – We’re Still Kids
Låtskrivare: Caisa Ahlroth och Michael Feiner
6:e plats


Deltävling 2: 9/2 Göteborg

1. Anton Ewald – Begging
Låtskrivare: Fredrik Kempe och Anton Malmberg Hård af Segerstad.
Andra chansen

2. Felicia Olsson – Make Me No 1
Låtskrivare: Amir Aly, Henrik Wikström, Ingela Pling Forsman och
Maria Haukaas Mittet.
5:e plats

3. Joacim Cans – Annelie
8:e plats

4. Swedish House Wives – On Top of the World
Artister: Pernilla Wahlgren, Hanna Hedlund och Jenny Silver.
Låtskrivare: Peter Boström och Thomas G:son.
6:e plats

5. Erik Segerstedt & Tone Damli – Hello Goodbye
Låtskrivare: Robin Fredriksson, Mattias Larsson och
Måns Zelmerlöw
Andra chansen

6. Louise Hoffsten – Only The Dead Fish Follow The Stream
Låtskrivare: Louise Hoffsten, Sandra Bjurman och Stefan Örn
FINAL

7. Rikard Wolff – En förlorad sommar
Låtskrivare: Tomas Andersson Wij
7:e plats

8. Sean Banan – Copacabanana
Låtskrivare: Sean Banan, Ola Lindholm, Hans Blomberg och
Joakim Larsson
FINAL


Deltävling 3: 16/2 Skellefteå

1. Eddie Razaz  –  Alibi
Låtskrivare: Peter Boström och Thomas G:son
6:e plats

2. Elin Petersson – Island
8:e plats

3. Ravaillacz – En riktig jävla schlager
Artister: Tommy Körberg, Claes Malmberg, Johan Rabaeus, Mats Ronander
Låtskrivare: Kjell Jennstig, Leif Goldkuhl och Henrik Dorsin.
FINAL

4. Amanda Fondell – Dumb
Låtskrivare: Freja Blomberg och Fredrik Samsson.
7:e plats

5. Martin Rolinski – In And out of Love
Låtskrivare: Thomas G:son, Andreas Rickstrand och Martin Rolinski.
Andra chansen

6. Caroline af Ugglas – Hon har inte
Låtskrivare: Heinz Liljedahl och Caroline af Ugglas.
Andra chansen

7. State of Drama – Falling
Låtskrivare: Göran Werner, Sebastian Hallifax, Emil Gullhamn
och James Hallifax.
FINAL

8. Janet Leon – Heartstrings
Låtskrivare: Fredrik Kempe, Anton Malmberg Hård af Segerstad.
5:e plats


Deltävling 4: 23/2 Malmö

1. Army of Lovers – Rockin’ the Ride
Låtskrivare: Alexander Bard, Henrik Wikström, Per QX,
Andreas Öhrn och Jean-Pierre Barda.
6:e plats

2. Lucia Pinera – Must Be Love
Låtskrivare: Peter Kvint och Jonas Myrin.
8:e plats

3. Robin Stjernberg – You
Låtskrivare: Robin Stjernberg, Linnea Deb, Joy Deb och
Joakim Harestad Haukaas.
Andra chansen

4. Sylvia Vrethammar – Trivialitet
Låtskrivare: Thomas G:son, Calle Kindbom och Mats Tärnfors.
7:e plats

5. Ralf Gyllenhammar – Bed on Fire
Låtskrivare: Ralf Gyllenhammar och David Wilhelmson.
FINAL

6. Behrang Miri – Jalla dansa sawa
Låtskrivare: Behrang Miri, Anderz Wrethov, Firas Razak Tuma
och Tacfarinas Yamoun.
Andra chansen

7. Terese Fredenwall – Breaking The Silence
Låtskrivare: Terese Fredenwall och Simon Petrén.
5:e plats

8. Ulrik Munther  –  Tell the World I’m Here
Låtskrivare: Peter Boström, Thomas G:son, Ulrik Munther.
FINAL


Andra chansen: 2/3 Karlstad

1. Robin Stjernberg – You
FINAL

2. Eric Gadd – Vi kommer aldrig att förlora
8:e plats

3. Caroline af Ugglas – Hon har inte
6:e plats

4. Behrang Miri – Jalla dansa sawa
Delad 2:a plats

5. Erik Segerstedt & Tone Damli – Hello Goodbye
5:e plats

6. Anton Ewald – Begging
FINAL

7. Cookies N Beans – Burning Flags
7:e plats

8. Martin Rolinski – In And out of Love
Delad 2:a plats


Finalen: 9/3 Stockholm, Resultat

1. Robin Stjernberg – You, 166 poäng

2. YOHIO – Heartbreak Hotel, 133 poäng

3. Ulrik Munther – Tell the World I’m Here, 126 poäng

4. Anton Ewald – Begging, 108 poäng

5. Louise Hoffsten – Only The Dead Fish Follow The Stream, 85 poäng

6. Sean Banan – Copacabanana, 78 poäng

7. Ralf Gyllenhammar – Bed on Fire, 73 poäng

8. David Lindgren – Skyline, 69 poäng

9. State of Drama – Falling, 68 poäng

10. Ravaillacz – En riktig jävla schlager, 40 poäng