Melodifestivalen 2002-2005

2002, första året med turne.

Programledare: Kristin Kaspersen & Claes Åkesson

Vinnare: Afrodite - Never let it go

Huskör: Michael Blomqvist, Lars Säfsund, Thérèse Löf,
Emma Holmgren, Johan Röhr.

Turneplan:

Deltävling 1, Tipshallen i Växjö den 19e januari

Deltävling 2, Himmelstalundshallen i Norrköping den 26e januari

Deltävling 3, Nordichallen i Sundsvall den 2a februari

Deltävling 4, Lugnet i Falun den 8e februari

Vinnarnas val, 22 februari i Stockholm

Final, Globen i Stockholm den 1a mars


Deltävling 1, Växjö:

1. Excellence - Last to Know
Upphovsman: Daniel Eklund (t & m)
Vinnarnas val/Andra chansen

2. Tom Nordahl - Blue as Her Angel Eyes
Upphovsmän: Micke Wennborn (m) & Py Bäckman (t)
7:e plats

3. Barbados - Världen utanför
Upphovsmän: Calle Kindbom (t & m) & Thomas G:son (t & m)
Vinnarnas val/Andra chansen

4. Camilla Lindén - Du har rört vid min själ
Upphovsmän: Tommy Eriksson (t & m) & Claes-Göran Bjerdin (m)
5:e plats

5. Brandsta City Släckers - Kom och ta mig
Upphovsmän: Larry Forsberg (t & m), Sven-Inge Sjöberg (t & m) &
Lennart Wastesson (t & m)
Final

6. Zoë - Hollywood-do
Upphovsmän: Sofie Geiryd (t & m) & Stefan Olsson (t & m)
6:e plats

7. Richard Sköld - En värld som alltid brinner
Upphovsmän: Erik Appelros (t & m), Istvan Steneberg (t & m) &
Richard Sköld (t & m)
8:e plats

8. Méndez - Adrenaline
Upphovsmän: Robert Wåtz (t & m), Rasmus Lindwall (t & m),
Leopoldo Méndez (t & m), Patrik Henzel (t & m) & Pablo Cepeda (t & m)
Final


Deltävling 2, Norrköping:

1. Poets - What Difference Does It Make?
Upphovsman: Thomas G:son (t & m)
Vinnarnas val/Andra chansen

2. Jennifer Newberry - Ingenting ingenting
Upphovsmän: Tony Malm (t & m), Joakim Björklund (t & m) och
Jonas Sällberg (t & m)
8:e plats

3. Javiera - No hay nada más
Upphovsmän: Lars Diedricson (t & m) & Javiera Muñoz (t & m)
Final

4. Martin - Du och jag (i hela världen)
7:e plats

5. Ann-Louise Hanson & Molle Holmberg- Sluta
Upphovsmän: Robin Rex (t & m), Tobias Karlsson (m) & Anders Nyman (m)
6:e plats

6. Jakob Stadell & Voice Boys - Ge mig mitt hjärta tillbaka
Upphovsmän: Lars Karlsson (m) & Suzzie Tapper (t)
5:e plats

7. Afro-Dite - Never Let It Go
Upphovsman: Marcos Ubeda (t & m)
Final

8. Annika Ljungberg - Sail Away
Upphovsmän: Johan Ramström (t & m) & Patrik Magnusson (t & m)
Vinnarnas val/Andra chansen


Deltävling 3, Sundsvall:

1. Tove Jaarnek - Back Again
Upphovsmän: Kjell-Åke Norén (t & m) & Towe Jaarnek (t & m)
7:e plats

2. Date - Det innersta rummet
Upphovsmän: Johnny Thunqvist (m) & Patrik Tibell (t)
Vinnarnas val/Andra chansen

3. Linda Grip - You're the Best Thing
Upphovsmän: Marcus Black (t & m) & Linda Grip (t & m)
8:e plats

4. Arvingarna - Ingenting är större än vi
Upphovsman: Thomas G:son (t & m)
6:e plats

5. Östen med Resten - Hon kommer med solsken
Upphovsmän: Larry Forsberg (t & m), Sven-Inge Sjöberg (t & m) och
Lennart Wastesson (t & m)
Final

6. Rolf Carlsson - Tidig är tiden
Upphovsmän: Rolf Carlsson (m) & Markku Reingold (t)
Vinnarnas val/Andra chansen

7. Sylvia Vrethammar - Hon är en annan nu
Upphovsmän: Tomas Enochsson (m) & Dan Hylander (t & m)
5:e plats

8. Hanna & Lina - Big Time Party
Upphovsmän: Lotta Ahlin (t & m) & Tommy Lydell (t & m)
Final


Deltävling 4, Falun:

1. Carina Jaarnek - Son of a Liar
Upphovsman: Marcos Ubeda (t & m)
Vinnarnas val/Andra chansen

2. Solo - Ge mig himlen för en dag
Upphovsmän: Jonas Ohlson (m), Niclas Eriksson (m) & Ulf Georgsson (t)
7:e plats

3. Niklas Andersson - I Want You
Upphovsmän: Svante Persson (t & m) & Micke Wedberg (t & m)
8:e plats

4. Friends - The One That You Need
Upphovsmän: Pontus Assarsson (t & m) & Henrik Sethsson (t & m)
Final

5. The Honeydrops - It Takes 2
Upphovsman: Mats Hedström (t & m)
6:e plats

6. Kikki, Bettan & Lotta - Vem é dé du vill ha
Upphovsmän: Thomas G:son (t & m) & Calle Kindbom (t & m)
Final

7. Jan Johansen - Sista andetaget
Upphovsmän: Thomas Thörnholm (t & m) & Dan Attlerud (t & m)
Vinnarnas val/Andra chansen

8. Fredrik Wännman - Vackrare nu
5:e plats


Vinnarnas val/Andra chansen:

1. Excellence - Last to Know

2. Barbados - Världen utanför, Final

3. Poets - What Difference Does It Make?

4. Annika Ljungberg - Sail Away

5. Date - Det innersta rummet

6. Rolf Carlsson - Tidig är tiden

7. Carina Jaarnek - Son of a Liar

8. Jan Johansen - Sista andetaget, Final


Final, Stockholm: Resultat

1. Afrodite - Never Let It Go (248 poäng)

2. Méndez - Adrenaline (162 poäng)

3. Kikki, Bettan & Lotta - Vem é dé du vill ha (100 poäng)

4. Barbados - Världen utanför (90 poäng)

5. Brandsta City Släckers - Kom och ta mig (88 poäng)

6. Javiera - No hay nada más (71 poäng)

7. Jan Johansen - Sista andetaget (65 poäng)

8. Friends - The One That You Need (46 poäng)

9. Hanna & Lina - Big Time Party (43 poäng)

10. Östen med Resten - Hon kommer med solsken (33 poäng)

2003

Programledare/Turneplan:

Deltävling 1, Tipshallen i Jönköping 15e februari:
Mark Levengood, Charlotte Nilsson och Lena Philipsson

Deltävling 2, Scandinavium i Göteborg 22a februari:
Mark Levengood & Carola Häggkvist

Deltävling 3, Arcushallen i Luleå den 1 mars:
Mark Levengood & Lill-Babs

Deltävling 4, Nordichallen i Sundsvall den 8 mars:
Mark Levengood & Roger Pontare

Tittarnas val/Andra chansen, Söndagsöppets studio den 9 mars 2003:
Marianne Rundström & Rickard Olsson

Finalen, Globen den 15 mars:
Mark Levengood & Jonas Gardell

Vinnare: Fame - Give Me Your Love

Huskör: Michael Blomqvist, Andrea "Dea" Norberg,
Jenny Peterson, Martin Kagemark.


Artister/Bidrag.
Om upphovsmän ej angivits är låten skriven av artisten själv.

Deltävling 1, Jönköping:

1. Crosstalk - Stronger
Upphovsmän: Mattias Reimer & Lars Edvall
6:e plats

2. DeDe Lopez - Someone, Somewhere, Someday
Upphovsmän: Mattias Holmlund & Peter Ågren
7:e plats

3. Méndez - Carnaval
Upphovsmän: Leopoldo Mendez, Patrik Henzel, Gustav Jonsson,
Tommy Tysper & Markus Sepehrmanesh
Tittarnas val/Andra chansen

4. Alive feat. Jessie Martins - Ingen annan
Upphovsmän: Mattias Reimer & Lars Edvall
8:e plats

5. Jill Johnson - Crazy in Love
Upphovsmän: Lennart Wastesson, Larry Forsberg & Sven-Inge Sjöberg
Final

6. Da Buzz - Stop! Look! Listen!
Upphovsmän: Per Lund, Urban Robertsson, Joakim Udd & Peter Boström
5:e plats

7. Markus Landgren - Television
Upphovsmän: Peter Sahlin & Pernilla Sahlin
Tittarnas val/Andra chansen

8. Pernilla Wahlgren & Jan Johansen - Let Your Spirit Fly
Upphovsmän: Ola Höglund, Anders Dannvik
Final

Telefonröster: 427 090 röster
Till Radiohjälpen: 363 026, 50 kronor


Deltävling 2, Göteborg:

1. Andrés Esteche - Just Like a Boomerang
Upphovsmän: Tobias Lundgren, Johan Fransson,
Tim Larsson & Niklas Edberger
5:e plats

2. Sanna Nielsen - Hela världen för mig
Upphovsman: Thomas G:son
Final

3. Kerli feat. Locatellies - Let's Go
Upphovsmän: Jonas Liberg & Johan Ekman
7:e plats

4. Pandora - You
Upphovsmän: Jan Johansen, Shirley Clamp & Tania Clamp
8:e plats

5. Brandsta City Släckers - 15 minuter
Upphovsmän: Niclas Arn, Karl Eurén & Gustav Eurén
Tittarnas val/Andra chansen

6. Fame - Give Me Your Love
Upphovsmän: Carl Lösnitz & Calle Kindbom
Final

7. Aleena - Better Believe It
Upphovsmän: Anna-Lena Högdahl, Bobby Ljunggren & Tommy Lydell
6:e plats

8. Alcazar - Not a Sinner, Nor a Saint
Upphovsmän: Lotta Ahlin, Bobby Ljunggren & Tommy Lydell
Tittarnas val/Andra chansen

Telefonröster: 630 826 röster
Till Radiohjälpen: 536 202 kronor


Deltävling 3, Luleå:

1. Barbados - Bye, Bye
Upphovsmän: Lotta Ahlin, Bobby Ljunggren & Tommy Lydell
Final

2. Shanna Smith - Tonight's the Night
Upphovsman: Richard Evelind
8:e plats

3. Nanne Grönvall - Evig kärlek
Upphovsmän: Nanne Grönvall & Peter Grönvall
7:e plats

4. Sarek - Genom eld och vatten
Upphovsmän: Mårten Eriksson & Stina Jadelius
Final

5. Sofia Källgren & Robert Wells - My Love
Upphovsman: Marcos Ubeda
5:e plats

6. Liverpool - Love Is All
Upphovsmän: Lennart Wastesson, Larry Forsberg & Sven-Inge Sjöberg
Tittarnas val/Andra chansen

7. Shirley Clamp - Mr. Memory
Upphovsmän: Lotta Ahlin, Bobby Ljunggren & Tommy Lydell
6:e plats

8. Style - Stay the Night
Upphovsmän: Tommy Ekman, Christer Sandelin, Jonas Stadling,
Thomas Axelsson, Olle Törnström & Brian Hobbs
Tittarnas val/Andra chansen

Telefonröster: 340 051 röster
Till Radiohjälpen: 289 043 kronor


Deltävling 4, Sundsvall:

1. Anna "Sahlene" Sahlin - We're Unbreakable
Upphovsmän: Anna-Lena Högdahl, Robert Olausson & Bobby Ljunggren
5:e plats

2. Fernando Brito - No dudes en llamarme
Upphovsmän: Fernando Brito & Johan Larsson
8:e plats

3. Bubbles - T.K.O. (Knock You Out)
Upphovsmän: Lars Erlandsson, Fredrik Lenander & Paul Rein
Tittarnas val/Andra chansen

4. Maarja - He Is Always On My Mind
Upphovsmän: Mattias Reimer & Lars Edvall
6:e plats

5. Östen med Resten - Maria
Upphovsmän: Lennart Wastesson, Larry Forsberg & Sven-Inge Sjöberg
Final

6. Lina Hedlund - Nothing Can Stop Me
Upphovsmän: Torbjörn Petersson & Anna-Lena Högdahl
Tittarnas val/Andra chansen

7. Mikael Erlandsson - Tills jag mötte dig
Upphovsmän: Christian Antblad, Tommy Denander
7:e plats

8. Afro-dite - Aqua Playa
Upphovsman: Marcos Ubeda
Final

Telefonröster: 443 689 röster
Till Radiohjälpen: 377 136 kronor


Tittarnas val (andra chansen)

1. Méndez - Carnaval

2. Markus Landgren - Television

3. Brandsta City Släckers - 15 minuter

4. Alcazar - Not a Sinner Nor a Saint, Final

5. Liverpool - Love Is All

6. Style - Stay the Night

7. Bubbles - T.K.O. (Knock You Out), Final

8. Lina Hedlund - Nothing Can Stop Me

Telefonröster: 341 866 röster
Till Radiohjälpen: 290 586 kronor


Final, Stockholm:

1. Fame - Give Me Your Love (240 poäng)

2. Pernilla Wahlgren & Jan Johansen - Let Your Spirit Fly (178 poäng)

3. Alcazar - Not a Sinner, Nor a Saint (172 poäng)

4. Jill Johnson - Crazy in Love (122 poäng)

5. Sanna Nielsen - Hela världen för mig (93 poäng)

6. Sarek - Genom eld och vatten (55 poäng)

7. Afro-Dite - Aqua Playa (48 poäng)

8. Östen med resten - Maria (21 poäng)

9. Bubbles - TKO (Knock You Out)" (10 poäng)

10. Barbados - Bye, Bye (7 poäng)

Telefonröster: 1 230 751 röster
Till Radiohjälpen: 1 046 138 kronor

2004

Programledare: Charlotte Perrelli, Ola Lindholm & Peter Settman

Programledare andra chansen: Grynet, Henrik Johnsson och Liza Marklund

Vinnare: Lena Philipsson - Det gör ont

Huskör: Michael Blomqvist, Andrea "Dea" Norberg, Jenny Petersson,
Martin Kagemark.

Turneplan:

Deltävling 1: Löfbergs Lila Arena i Karlstad den 21a februari

Deltävling 2: Scandinavium i Göteborg den 28e februari

Deltävling 3: Umeå Arena i Umeå den 6e mars

Deltävling 4: Malmömässan i Malmö den 13 mars

Andra chansen: Hotel Rival i Stockholm den 14 mars

Final: Globen, Stockholm den 20e mars


Artister / Bidrag:
Obs! Om upphovsman en angivits är låten skriven av artisten själv.

Deltävling 1: Karlstad
Telefonröster: 589 539 röster

1. Nina & Kim - En gång för alla
Upphovsmän: Gustav Eurén, Karl Eurén & Niklas Arn
7:e plats

2. Joachim Bergström - Still Believe
Upphovsmän: Johan Bejerholm, Jonas Sahlin & Emil Heiling
8:e plats

3. Sarek - Älvorna
Upphovsmän: Lars "Dille" Diedricson, Marcos Ubeda & Dan Attlerud
Andra chansen

4. Karl Martindahl - Love Turns Water Into Wine
Upphovsmän: Michael Persson & Peter Broman
Andra chansen

5. LaGaylia Frazier - It's in the Stars
Upphovsmän: Lars Andersson & Thomas Thörnholm
5:e plats

6. Sara Löfgren - Som stormen
Upphovsmän: Lars "Dille" Diedricson, Carina Danielsson-Bergsman & Eddie Jonsson
FINAL

7. Niklas Andersson - Tro på mig
Upphovsman: Lasse Berghagen
Joker, 6:e plats

8. Petra Nielsen - Tango! Tango!
Upphovsman: Thomas G:son
FINAL


Deltävling 2: Göteborg

Telefonröster: 548 485 röster

1. Fredrik Kempe - Finally
Andra chansen

2. Baccara - Soy tu Venus
Upphovsmän: Robert Habolin, Mats Jansson & Robert Olausson
7:e plats

3. Fame - Vindarna vänder oss
Upphovsmän: Henrik Sethsson, Pontus Assarsson & Dan Attlerud
FINAL

4. Jennifer Escola - You are the Sunshine of My Life
Upphovsmän: Ari Lethonen & Dick Cruslock
8:e plats

5. Pay TV - Trendy Discoteque
Upphovsman: Håkan Lidbo
6:e plats

6. Anne-Lie Rydé - Säg att du har ångrat dig
Upphovsmän: Tony Johansson & Thomas G:son
Andra chansen

7. La Roxx - (Are U) Ready or Not
Upphovsmän: Jon Hällgren, Magnus Sagrén & Kosshiyar Mehdipoor
5:e plats

8. Martin "E-Type" Eriksson - Paradise
Joker, FINAL


Deltävling 3: Umeå

Telefonröster: 481 109 röster

1. Bubbles - Blow the Spot
Upphovsmän: Niclas Molinder, Joacim Persson & Pelle Ankarberg
Andra chansen

2. Emil Sigfridsson - Innan mörkret faller
Upphovsmän: Johan Fransson, Niklas Edberger, Tim Larsson & Tobias Lundgren
5:e plats

3. Gladys del Pilar - Baby I Can't Stop
Upphovsmän: Mats Hedström & Daniel Eklund
8:e plats

4. Sandra Dahlberg - Här stannar jag kvar
Upphovsmän: Sandra Dahlberg & Johan Becker
FINAL

5. Itchycoo - Super Mega Nova
Upphovsmän: Tobias Gustavsson, Mia Bergström & Håkan Glänte
7:e plats

6. Hanson, Carson & Malmkvist - C'est la vie
Upphovsman: Thomas G:son
Joker, FINAL

7. Autolove - Bulletproof Heart
Upphovsmän: Peder Ernerot & Gustave Lund
6:e plats

8. Bosson - Efharisto
Upphovsmän: Ingela "Pling" Forsman, Bobby Ljunggren & Henrik Wikström
Andra chansen


Deltävling 4: Malmö

Telefonröster: 539 221 röster

1. Lena Philipsson - Det gör ont
Upphovsman: Thomas Orup Eriksson
Joker, FINAL

2. Anders Borgius - Just Like Me
7:e plats

3. Lotta Nilsson & Glenn Borgkvist - Boom bang-a-bang
Upphovsmän: Lars Erlandsson, Fredrik Lenander & David Clewett
6:e plats

4. After Dark - La dolce vita
Upphovsmän: Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson & Larry Forsberg
FINAL

5. Pandora - Runaway
Upphovsmän: Johan Fransson, Niklas Edberger, Tim Larsson & Tobias Lundgren
5:e plats

6. Fre - Äntligen
Upphovsmän: Putte Nilsson, Jonatan Fre, Henok Fre & Roberto Martorell
8:e plats

7. Shirley Clamp - Min kärlek
Upphovsmän: Ingela "Pling" Forsman, Bobby Ljunggren & Henrik Wikström
Andra chansen

8. Andrés Esteche - Olé olé
Upphovsmän: Johan Fransson, Niklas Edberger, Tim Larsson & Tobias Lundgren
Andra chansen


Andra chansen: Stockholm

Telefonröster: 358 250 röster

1. Sarek - Älvorna

2. Karl Martindahl - Love Turns Water Into Wine

3. Fredrik Kempe - Finally

4. Anne-Lie Rydé - Säg att du har ångrat dig

5. Bubbles - Blow the Spot

6. Bosson - Efharisto

7. Shirley Clamp - Min kärlek, FINAL

8. Andrés Esteche - Olé olé, FINAL


Finalen: Stockholm. Resultat

Telefonröster: 1 401 430 röster

1. Lena Philipsson - Det gör ont (232 poäng)

2. Shirley Clamp - Min kärlek (174 poäng)

3. After Dark - La dolce vita (156 poäng)

4. Petra Nielsen - Tango! Tango! (151 poäng)

5. E-Type - Paradise (75 poäng)

6. Fame - Vindarna vänder oss (66 poäng)

7. Sara Löfgren - Som stormen (52 poäng)

8. Sandra Dahlberg - Här stannar jag kvar (19 poäng)

9. Andrés Esteche - Olé olé (14 poäng)

10. Hanson, Carson & Malmkvist - C'est la vie (7 poäng)

2005

Vinnare: Martin Stenmarck - Las Vegas

Mikael Tornving medverkade som reportern Rolf Nygård.

Turnéplan / programledare:

Deltävling 1: lördag 12 februari 2005 i Scandinavium, Göteborg
Programledare: Alexandra Pascalidou & Shan Atci

Deltävling 2: lördag 19 februari 2005 i Cloetta Center, Linköping
Programledare: Henrik Schyffert & Erik Haag

Deltävling 3: lördag 26 februari 2005 i Skellefteå Kraft Arena, Skellefteå
Programledare: Johanna Westman & Markoolio

Deltävling 4: lördag 5 mars 2005 i Växjö Tipshall
Programledare: Kayo & Michael Leijnegard

Andra Chansen: söndag 6 mars 2005 i Berns, Stockholm
Programledare: Annika Jankell

Finalen: lördag 12 mars 2005 i Globen, Stockholm
Programledare: Jill Johnson & Mark Levengood


Artister/Bidrag.
Obs! Om upphovsmän ej angivits är låten skriven av artisten själv.

Deltävling 1: Göteborg
Telefonröster: 489 872

1. Alcazar - Alcastar
Upphovsmän: Niklas Edberger, Johan Fransson, Tim Larsson & Tobias Lundgren
Joker, Andra chansen

2. Cecilia Vennersten - Var mig nära
Upphovsmän: Robert Åhlin & Calle Kindbom
8:e plats

3. Papa Dee - My  no. 1
Upphovsmän: Daniel Wahlgren, Bobby Ljunggren & Marcos Ubeda
6:e plats

4. Linda Bengtzing - Alla flickor
Upphovsmän: Niklas Edberger, Johan Fransson, Tim Larsson & Tobias Lundgren
Andra chansen

5. The Wallstones - Invisible People
Upphovsmän: Karl Martindahl & Johan Becker
5:e plats

6. Pay TV - Refrain refrain
Upphovsmän: Håkan Lidbo & Ulrika Lidbo
7:e plats

7. Nordman - Ödet var min väg
Upphovsmän: Mats Wester & Danne Attlerud
FINAL

8. Shirley Clamp - Att älska dig
Upphovsmän: Robert Olausson, Sonja Aldén, Bobby Ljunggren & Henrik Wikström
FINAL


Deltävling 2: Linköping

Telefonröster: 370 821

1. Fredrik Kempe & Sanna Nielsen - Du och jag mot världen
Upphovsmän: Bobby Ljunggren, Fredrik Kempe & Henrik Wikström
FINAL

2. Camilla Brinck - Jenny
Upphovsmän: Camilla Brinck & Tobias Karlsson
7:e plats

3. Group Avalon - Big up
Upphovsmän: Mohombi Moupondo, Djo Moupondo & Marcus Landström
6:e plats

4. Arja Saijonmaa - Vad du än trodde så trodde du fel
Upphovsmän: Dan Sundquist & Åsa Jinder
8:e plats

5. Josefin Nilsson - Med hjärtats egna ord
Upphovsmän: Jonas Isaksson, Tommy Lydell & Lotta Ahlin
Andra chansen

6. Cameron Cartio - Roma
Upphovsmän: Cameron Cartio & Robin Rex
Andra chansen

7. Bodies Without Organs (BWO) - Gone
Upphovsmän: Anders Hansson & Mårten Sandén
5:e plats

8. Sanne Salomonsen - Higher Ground
Upphovsmän: Henrik Jahnsson, Jeanette Olsson & Moh Denebi
Joker, FINAL


Deltävling 3: Skellefteå

Telefonröster: 458 101

1. NaNa - Wherever You Go
Upphovsmän: Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg & Lennart Wastesson
Andra chansen

2. Kwanzaa - Lovin' Your Feen
Upphovsmän: Ayesha Quraishi & Jean DC
8:e plats

3. Jimmy Jansson - Vi kan gunga
Upphovsmän: Niklas Edberger, Johan Fransson, Tim Larsson & Tobias Lundgren
FINAL

4. LaGaylia - Nothing at all
Upphovsmän: Mattias Reimer & Lars Edvall
Andra chansen

5. Josef - Rain
Upphovsmän: Henrik Wikström, Annelie Martin, Bobby Ljunggren & Martin Blix
5:e plats

6. K2 feat. Alannah Myles - We Got It All
Upphovsmän: Kee Marcello, Michael Blair & Zal
Joker, 7:e plats

7. Jessica Folcker - Om natten
Upphovsmän: Niklas Edberger, Johan Fransson, Tim Larsson & Tobias Lundgren
6:e plats

8. Martin Stenmarck - Las Vegas
Upphovsmän: Niklas Edberger, Johan Fransson, Tim Larsson & Tobias Lundgren
FINAL


Deltävling 4: Växjö

Telefonröster: 413 082

1. Anne-Lie Rydé - Så nära
Upphovsmän: Thomas G:son & Anne-Lie Rydé
5:e plats

2. B-Boys International feat. Paul M - One Step Closer
Upphovsmän: Niclas Arn, Karl Eurén, Gustav Eurén & Ken Ring
6:e plats

3. Mathias Holmgren - Långt bort om tid och rum
Upphovsmän: Calle Kindbom & Thomas G:son
Andra chansen

4. Rickard Engfors feat. Katarina Fallholm - Ready For Me
Upphovsmän: Lars "Dille" Diedricson, Peter Nordholm & Dan Attlerud
8:e plats

5. Date - Hörde änglarna viska ditt namn
Upphovsmän: Johnny Thunqvist, Fredrik Jernberg & Pontus Wennerberg
7:e plats

6. Nanne Grönvall - Håll om mig
Upphovsmän: Ingela "Pling" Forsman & Nanne Grönvall
Joker, FINAL

7. Caroline Wennergren - A Different Kind of Love
Upphovsmän: Joacim Dubbelman, Martin Landh & Sam McCarthy
FINAL

8. Katrina & The Nameless - As If Tomorrow Will Never Come
Upphovsman: Thomas G:son
Andra chansen


Andra Chansen, Sthlm
Telefonröster: 441 657

1. Alcazar - Alcastar, FINAL

2. Linda Bengtzing - Alla flickor, FINAL

3. Josefin Nilsson - Med hjärtats egna ord

4. Cameron - Roma

5. NaNa - Wherever You Go

6. LaGaylia - Nothing at all

7. Mathias Holmgren - Långt bortom tid och rum

8. Katrina & The Nameless - As If Tomorrow Will Never Come


Finalen, Stockholm
Telefonsamtal: 1 519 997

1. Martin Stenmarck - Las Vegas (212 poäng)

2. Nanne Grönvall - Håll om mig (209 poäng)

3. Alcazar - Alcastar (135 poäng)

4. Shirley Clamp - Att älska dig (130 poäng)

5. Caroline Wennergren - A Different Kind of Love (116 poäng)

6. Jimmy Jansson - Vi kan gunga (49 poäng)

7. Sanne Salomonsen - Higher Ground (35 poäng)

8. Sanna Nielsen och Fredrik Kempe - Du och jag mot världen (30 poäng)

9. Nordman - Ödet var min väg (15 poäng)

10. Linda Bengtzing - Alla flickor (15 poäng)