Melodifestivalen 2014-2017

2014

Pogramledare: Anders Jansson och Nour El Refai.

Vinnare: Sanna Nielsen

Husdansare: Carin Mårtensson, Patrik Riber.

Huskör: Simon Lingmerth, Matilda Lindell.

Turneplan 2014. Tidigare turnéår inom parentes.

Deltävling 1: Den 1 februari, Malmö, Malmö Arena (2004, 2009–2013)

Deltävling 2: Den 8 februari, Linköping, Cloetta Center (2005, 2008 och 2011)

Deltävling 3: Den 15 februari, Göteborg, Scandinavium (2003–2013)

Deltävling 4: Den 22 februari, Örnsköldsvik, Fjällräven Center (2007 och 2010)

Andra chansen: Den 1 mars, Lidköping, Sparbanken Lidköping Arena (debut)

Final: Den 8 mars, Solna, Friends Arena (2002–2013; 2002–2012 i Ericsson Globe)


Artister / Bidrag 2014. Startordning.

Deltävling 1: Malmö 1/2

1. To the End
Artist: YOHIO
Låtskrivare: Andreas Johnson, Johan Lyander, Peter Kvint, YOHIO
FINAL

2. Aleo
Artist: Mahan Moin
Låtskrivare: Mahan Moin, Anderz Wrethov
7:e plats

3. Bröder
Artist: Linus Svenning
Låtskrivare: Fredrik Kempe
Andra chansen

4. Casanova
Artist: Elisa Lindström
Låtskrivare: Ingela ”Pling” Forsman, Bobby Ljunggren, Jimmy Jansson
5:e plats

5. Bedroom
Artist: Alvaro Estrella
Låtskrivare: Jakke Erixson, Jon Bordon, Lauren Francis, Kristofer Östergren
6:e plats

6. Songbird
Artist: Ellen Benediktson
Låtskrivare: Sharon Vaughn, Johan Fransson, Tim Larsson, Tobias Lundgren
FINAL

7. Bygdens son
Artist: Sylvester Schlegel
Låtskrivare: Sylvester Schlegel
8:e plats

8. Survivor
Artist: Helena Paparizou
Låtskrivare: Bobby Ljunggren, Henrik Wikström, Karl-Ola Kjellholm, Sharon Vaughn
Andra chansen


Deltävling 2, Linköping 8/2

1. Love Trigger
Artist: JEM
Låtskrivare: Thomas G:son, Peter Boström, Julimar ”J-Son” Santos.
Andra chansen

2. Hallelujah
Artist: The Refreshments
Låtskrivare: Joakim Arnell
5:e plats

3. Glow
Artist: Manda
Låtskrivare: Joy Deb, Linnéa Deb, Melanie Wehbe, Charlie Mason
8:e plats

4. Efter solsken
Artist: Panetoz
Låtskrivare: Johan Hirvi, Mats Lie Skåre, Nebeyu Baheru, Njol Badjie, Pa Modou Badjie
FINAL

5. I Am Somebody
Artist: Pink Pistols
Låtskrivare: Joakim Törnqvist, Nestor Geli, Per Ivar Hed, Susie Päivärinta, Diztord.
7:e plats

6. Undo
Artist: Sanna Nielsen
Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Hamed "K-One” Pirouzpanah
FINAL

7. Set Yourself Free
Artist: Little Great Things
Låtskrivare: Charlie Grönvall, Cristoffer Wernqvist, Felix Grönvall, Adam Dahlström
6:e plats

8. När änglarna går hem
Artist: Martin Stenmarck
Låtskrivare: Andreas Öhrn, Alexander Bard, Martin Stenmarck, Peter Boström
Andra chansen


Deltävling 3, Göteborg 15/2

1. Echo
Artist: Outtrigger
Låtskrivare: Joy Deb, Linnéa Deb, Anton Malmberg Hård Af Segerstad
Andra chansen

2. Red
Artist: EKO
Låtskrivare: Linnéa Deb, Joy Deb, Anna Lidman, Hannes Lundberg, Michael Ottosson
8:e plats

3. Yes We Can
Artist: Oscar Zia
Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Hamed "K-One” Pirouzpanah
Final

4. Burning Alive
Artist: Shirley Clamp
Låtskrivare: Bobby Ljunggren, Marcos Ubeda, Sharon Vaughn, Henrik Wikström
6:e plats

5. All We Are
Artist: State of Drama
Låtskrivare: Göran Werner, Sanken Sandqvist, Emil Gullhamn, Sebastian Hallifax
Andra chansen

6. En enkel sång
Artist: CajsaStina Åkerström
7:e plats

7. Busy Doin’ Nothin’
Artist: Ace Wilder
Låtskrivare: Ace Wilder, Joy Deb, Linnéa Deb
Final

8. Around the World
Artist: Dr. alban & Jessica Folcker
Låtskrivare: Dr. alban, Jakke Erixson, Karl-Ola Kjellholm
5:e plats


Deltävling 4, Örnsköldsvik 22/2

1. Blame It On The Disco
Artist: Alcazar
Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Hamed "K-One” Pirouzpanah
Final

2. Fight Me If You Dare
Artist: I.D.A
Låtskrivare: Albin Nicklasson, Nicklas Laine, Louise Frick Sveen
6:e plats

3. Hollow
Artist: Janet Leon
Låtskrivare: Karl-Ola Kjellholm, Jimmy Jansson, Louise Winter
8:e plats

4. Raise Your Hands
Artist: Ammotrack
Låtskrivare: Jari Kujansuu, Thomas Johansson, Calle Kindbom, Mikael de Bruin
Andra chansen

5. Hela natten
Artist: Josef Johansson
Låtskrivare: Peter Boström, Thomas G:son, Josef Johansson, Peo Thyrén
7:e plats

6. Ta mig
Artist: Linda Bengtzing
Låtskrivare: Nicke Borg, Jojo Borg Larsson
5:e plats

7. En himmelsk sång
Artist: Ellinore Holmer
Låtskrivare: Ellinore Holmer, Vanna Rosenberg, Åsa Schmalenbach,
Josefina Sanner, Henrik Wikström, Amir Aly
Andra chansen

8. Natural
Artist: Anton Ewald
Låtskrivare: John Lundvik
Final


Andra chansen, Lidköping 1/3

1. Ammotrack - Raise your hands
8:e plats

2. Linus Svenning - Bröder
Final

3. JEM - Love Trigger
6:e plats

4. State of Drama - All We Are
5:e plats

5. Ellinore Holmer - En himmelsk sång
7:e plats

6. Martin Stenmarck - När änglarna går hem
Delad 2:a plats

7. Helena Paparizou - Survivor
Final

8. Outtrigger - Echo
Delad 2:a plats


Final, Stockholm/Solna 8/3

1. Sanna Nielsen - Undo, 212 poäng
Placering ESC final: 3:e plats med 218 poäng.

2. Ace Wilder - Busy Doin' Nothin', 210 poäng

3. Alcazar - Blame It on the Disco, 110 poäng

4. Helena Paparizou - Survivor, 84 poäng

5. Linus Svenning - Bröder, 83 poäng

6. YOHIO - To the End, 82 poäng

7. Ellen Benediktson - Songbird, 61 poäng

8. Oscar Zia - Yes We Can, 53 poäng

9. Panetoz - Efter solsken, 33 poäng

10. Anton Ewald - Natural, 18 poäng

2015

Programledare: Sanna Nielsen och Robin Paulsson

Vinnare MF och ESC: Måns Zelmerlöw

Husdansare: Edin Jusuframic, Carin Mårtensson.

Huskör: Simon Lingmerth, Mia Stegmar.

Turneplan 2015. Tidigare turnéår inom parentes.

Deltävling 1: 7 februari, Göteborg, Scandinvium (2003–2014)

Deltävling 2: 14 februari, Malmö, Malmö Arena (2004, 2009–2014)

Deltävling 3: 21 februari, Östersund, Östersund Arena (debut)

Deltävling 4: 28 februari, Örebro, Conventum Örebro (2010)

Andra chansen: 7 mars, Helsingborg, Helsingborg Arena (debut)

Final: 14 mars, Solna, Friends Arena (2002–2014: 2002–2012
i Ericsson Globe, Stockholm)


Bidrag 2015. Om upphovsmän saknas är bidraget skrivet av artisten själv.

Deltävling 1: Göteborg 7/2

1. Molly Pettersson Hammar – I’ll Be Fine
Låtskrivare: Molly Pettersson Hammar, Lisa Desmond, Tim Larsson,
Tobias Lundgren, Gavin Jones
6:e plats

2. Daniel Gildenlöw – Pappa
Låtskrivare: Daniel Gildenlöw
7:e plats

3. Elize Ryd & Rickard Söderberg – One By One
Låtskrivare: Elize Ryd, Jimmy Jansson, Karl-Ola Kjellholm, Sharon Vaughn
5:e plats

4. Dolly Style – Hello Hi
Låtskrivare: Emma Nors, Palle Hammarlund, Jimmy Jansson
Andra chansen

5. Behrang Miri feat. Victor Crone – Det rår vi inte för
Låtskrivare: Behrang Miri, Albin Johnsén, Måns Zelmerlöw, Tony Nilsson
Andra chansen

6. Jessica Andersson – Can’t Hurt Me Now
Låtskrivare: Aleena Gibson, Fredrik Thomander
Final

7. Eric Saade – Sting
Låtskrivare: Sam Arash Fahmi, Fredrik Kempe,
Hamed ”K-one” Pirouzpanah, David Kreuger
Final


Deltävling 2: Malmö 14/2

1. Linus Svenning – Forever Starts Today
Låtskrivare: Aleena Gibson, Anton Malmberg Hård af Segerstad,
Fredrik Kempe
Andra chansen

2. Emelie Irewald – Där och då med dig
6:e plats

3. Samir & Viktor – Groupie
Låtskrivare: Anton Malmberg Hård af Segerstad, Kevin Högdahl,
Maria Smith, Viktor Thell
Andra chansen

4. Neverstore – If I Was God For One Day
Låtskrivare: Thomas G:son, John Gordon, Jacob Widén
5:e plats

5. Marie Bergman & Sanne Salomonsen – Nonetheless
Låtskrivare: Andreas Stone Johansson, Allison Kaplan
7:e plats

6. Magnus Carlsson – Möt mig i Gamla stan
Låtskrivare: Thomas G:son, Lina Eriksson
Final

7. Mariette – Don’t Stop Believing
Låtskrivare: Miss Li, Sonny Gustafsson
Final


Deltävling 3: Östersund 21/2

1. Ellen Benediktson – Insomnia
Låtskrivare: Ellen Benediktson, Anderz Wrethov
5:e plats

2. Kalle Johansson – För din skull
Låtskrivare: Martin Eriksson, Thomas G:son, Thomas Karlsson
6:e plats

3. Andreas Weise – Bring Out the Fire
Låtskrivare: Anton Malmberg Hård af Segerstad, Henrik Janson,
Thomas G:son
Andra chansen

4. Andreas Johnson – Living To Die
Låtskrivare: Andreas Johnson, Bobby Ljunggren, Karl-Ola Kjellholm
7:e plats

5. Isa – Don’t Stop
Låtskrivare: Isa Tengblad, Johan Ramström, Gustaf Svenungsson,
Magnus Wallin, Oscar Merner
Final

6. Kristin Amparo – I See You
Låtskrivare: Kristin Amparo, David Kreuger, Fredrik Kempe
Andra chansen

7. Jon Henrik Fjällgren – Jag är fri (Manne Liem Frije)
Låtskrivare: Jon Henrik Fjällgren, Erik Holmberg, Tony Malm,
Josef Melin
Final


Deltävling 4: Örebro 28/2

1. Midnight Boy – Don’t Say No
Låtskrivare: Johan Krafman, Kristofer Östergren, Olle Blomström
7:e plats

2. Caroline Wennergren – Black Swan
Låtskrivare: Nicklas Eklund, Joel DeLuna, Aimee Bobruk
5:e plats

3. JTR – Building It Up
Låtskrivare: JTR (John Andreasson, Tom Lundbäck, Robin Lundbäck),
Erik Lewander, Iggy Strange Dahl
Final

4. Hasse Andersson – Guld och gröna skogar
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Elin Wrethov, Johan Bejerholm, Johan Deltinger
Andra chansen

5. Dinah Nah – Make Me (La La La)
Låtskrivare: Dinah Nah, dr alban, Jakke Erixson, Karl-Ola Kjellholm
Andra chansen

6. Annika Herlitz – Ett andetag
Låtskrivare: Amir Aly, Maciel Numhauser, Robin Abrahamsson,
Sharon Dyall, Sharon Vaughn
6:e plats

7. Måns Zelmerlöw – Heroes
Låtskrivare: Anton Malmberg Hård af Segerstad, Joy Deb, Linnea Deb
Final


Andra chansen: 7 mars, Helsingborg

Dolly style - Hello hi

Behrang miri feat. Victor Crone - Det rår vi inte för

Linus Svenning - Forever starts today
Final

Samir & Viktor - Groupie
Final

Andreas Weise - Bring out the fire

Kristin Amparo - I see you

Hasse Andersson - Guld och gröna skogar
Final

Dinah Nah - Make me (la la la)
Final


Final: 14 mars, Solna. Resultat.

1. Måns Zelmerlöw - Heroes, 288 poäng
Placering ESC final: 1:a plats med 365 poäng.

2. Jon Henrik Fjällgren - Jag är fri (Manne leam frijje), 139 poäng

3. Mariette - Don´t stop believing, 102 poäng

4. Hasse Andersson - Guld och gröna skogar, 78 poäng

5. Eric Saade – Sting, 77 poäng

6. Linus Svenning - Forever starts today, 59 poäng

7. Isa - Don´t stop, 56 poäng

8. Samir och Viktor - Groupie, 49 poäng

9. Magnus Carlsson - Möt mig i Gamla stan, 28 poäng

10. JTR - Building it up, 25 poäng

11. Jessica Andersson – Can’t Hurt Me Now, 23 poäng

12. Dina Nah - Make me (la la la), 22 poäng

2016

Programledare: Gina Dirawi (hela turnen), Petra Mede (deltävling 1),
Charlotte Perrelli (Gästartist deltävling 2), Henrik Schyffert (Deltävling 3),
Sarah Dawn Finer (Deltävling 4), Peter Jöback och
Ola salo (Andra chansen) samt William Spetz (Finalen).

Vinnare: Frans Jeppsson Wall

Programledare ESC: Petra Mede och Måns Zelmerlöw.

Husdansare: Daniel Koivunen, Edin Jusuframic, Linda Hansson,
Nathalie Akselsen.

Huskör: Mia Stegmar, Jonathan Jaarnek Norén.

Turneplan 2016
Tidigare värdskap under turnén inom parentes.

Deltävling 1: Den 6 februari, Göteborg, Scandinvium (2003–2015)

Deltävling 2: Den 13 februari, Malmö, Malmö Arena (2004, 2009–2015)

Deltävling 3: Den 20 februari, Norrköping, Himmelstalundshallen (2002, 2009)

Deltävling 4: Den 27 februari, Gävle, Gavlerinken Arena (2007)

Andra chansen: Den 5 mars, Halmstad, Halmstad Arena (debut)

Final: Den 12 mars, Solna, Friends Arena (2002–2015; 2002–2012 i Ericsson Globe, Stockholm)


Bidrag 2016.

Deltävling 1: Göteborg 6/2 2016

1. Samir & Viktor – Bada nakna
Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Anderz Wrethov
Andra chansen

2. Pernilla Andersson – Mitt guld
Låtskrivare: Pernilla Andersson, Fredrik Rönnqvist
6:e plats

3. Mimi Werner – Ain't No Good
Låtskrivare: Mimi Werner, Göran Werner, Marcus Svedin, Jason Saenz
5:e plats

4. Albin & Mattias Andréasson – Rik
Låtskrivare: Albin Johnsén, Mattias Andréasson
Andra chansen

(5). Anna Book – Himmel för två
Låtskrivare: Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson,
Larry Forsberg, Camilla Läckberg
Diskvalificerad.

6. Robin Bengtsson – Constellation Price
Låtskrivare: Bobby Ljunggren, Henrik Wikström,
Mark Hole, Martin Eriksson
Final

7. Ace Wilder – Don’t Worry
Låtskrivare: Joy Deb, Linnea Deb, Anton Hård af Segerstad,
Ace Wilder
Final


Deltävling 2: Malmö 13/2 2016

1. David Lindgren – We are Your Tomorrow
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Sharon Vaughn, Gustav Efraimsson
Final

2. Victor och Natten – 100%
Låtskrivare: Dag Lundberg, Melker, Jesper Lundh
6:e plats

3. Molly Pettersson Hammar – Hunger
Låtskrivare: Joy Deb, Linnea Deb, Lisa Desmond,
Anton Hård af Segerstad, Molly Pettersson Hammar
Andra chansen

4. Isa – I Will Wait
Låtskrivare: Anton Hård af Segerstad, Joy Deb, Linnea Deb,
Nikki Flores
Andra chansen

5. Krista Siegfrids – Faller
Låtskrivare: Krista Siegfrids, Gabriel Alares, Magnus Wallin,
Gustaf Svenungsson
5:e plats

6. Patrik Isaksson, Tommy Nilsson & Uno Svenningsson – Håll mitt hjärta hårt
Låtskrivare: Patrik Isaksson, Tommy Nilsson, Uno Svenningsson
7:e plats

7. Wiktoria – Save Me
Låtskrivare: Jens Siverstedt, Lauren Dyson, Jonas Wallin
Final


Deltävling 3: Norrköping 20/2 2016

1. SaRaha – Kizunguzungu
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Sara ”SaRaha” Larsson, Arash Labaf
Andra chansen

2. Swingfly feat. Helena Gutarra – You Carved Your Name
Låtskrivare: Jocke Åhlund, Andreas Kleerup
6:e plats

3. SMILO – Weight of the World
Låtskrivare: Arvid Ångström, Dennis Babic, Oscar Berglund Juhola,
Anton Göransson, Robin Danielsson
5:e plats

4. After Dark – Kom ut som en stjärna
Låtskrivare: Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson, Larry Forsberg,
Lina Eriksson, Kent Olsson, Calle Kindbom
7:e plats

5. Lisa Ajax – My Heart Wants Me Dead
Låtskrivare: Linnea Deb, Joy Deb, Anton Hård af Segerstad
Final

6. Boris René – Put Your Love on Me
Låtskrivare: Boris René, Tobias Lundgren, Tim Larsson
Andra chansen

7. Oscar Zia – Human
Låtskrivare: Oscar Zia, Victor Thell, Maria Smith
Final


Deltävling 4: Gävle 27/2 2016

1. Eclipse – Runaways
Låtskrivare: Erik Mårtensson
5:e plats

2. Dolly Style – Rollercoaster
Låtskrivare: Thomas G:son, Peter Boström, Alexandra Salomonsson
Andra chansen

3. Martin Stenmarck – Du tar mig tillbaks
Låtskrivare: David Stenmarck
6:e plats

4. Linda Bengtzing – Killer Girl
Låtskrivare: Mattias Kallenberger, Andreas Berlin, Linda Bengtzing,
Dag Öhrlund
7:e plats

5. Frans – If I Were Sorry
Låtskrivare: Oscar Fogelström, Michael Saxell, Fredrik Andersson,
Frans Jeppsson Wall
Final

6. Panetoz – Håll om mig hårt
Låtskrivare: Jimmy Jansson, Karl-Ola Kjellholm, Jakke Erixson,
Pa Modou Badjie, Njol Badjie, Nebeyu Baheru
Andra chansen

7. Molly Sandén – Youniverse
Låtskrivare: Molly Sandén, Danny Saucedo, John Alexis
Final


Andra chansen: 5/3, Halmstad

Molly Pettersson Hammar – Hunger / Panetoz - Håll om mig hårt, Final

Albin och Mattias - Rik / Boris René - Put your love on me, Final

Isa - I will wait / SaRaha - Kizunguzungu, Final

Dolly Style - Rollercoaster / Samir och Viktor - Bada nakna, Final


Final: 12/3 Solna/Stockholm

1. Panetoz - Håll om mig hårt, 53 poäng

2. Lisa Ajax - My heart wants me dead, 56 poäng

3. David Lindgren – We are Your Tomorrow, 39 poäng

4. SaRaha - Kizunguzungu, 47 poäng

5. Oscar Zia - Human, 132 poäng

6. Ace Wilder – Don’t Worry, 118 poäng

7. Robin Bengtsson – Constellation Price, 83 poäng

8. Molly Sandén – Youniverse, 76 poäng

9. Boris René - Put your love on me, 41 poäng

10. Frans – If I Were Sorry, 156 poäng
Placering ESC final: 5:e plats med 261 poäng.

11. Wiktoria – Save Me, 114 poäng

12. Samir och Viktor - Bada nakna, 31 poäng

2017

Programledare: David Lindgren, Clara Henry och Hasse Andersson.

Vinnare: Robin Bengtsson

Husdansare: Edin Jusuframic, Linda Hansson, Nathalie Akselsen,
Martin Jonsson.

Turneplan 2017:

Deltävling 1: Den 4 februari, Göteborg, Scandinavium (2003-2016)

Deltävling 2: Den 11 februari, Malmö, Malmö Arena (2004, 2009-2016)

Deltävling 3: Den 18 februari , Växjö, Vida Arena (2002, 2005, 2012)

Deltävling 4: Den 25 februari, Skellefteå, Skellefteå Kraft Arena
(2005, 2009, 2013)

Andra chansen: Den 4 mars, Linköping, SAAB Arena
(2005, 2008, 2011, 2014)

Final: Den 11 mars, Stockholm/Solna, Friends Arena
(2002-2016) Tidigare Globen till 2012.


Startfält i startordning.

Deltävling 1: Göteborg 4/2

1. Boris René – Her Kiss
Låtskrivare: Tim Larsson, Tobias Lundgren
Andra chansen

2. Adrijana – Amare
Låtskrivare: Martin Tjärnberg, Adrijana Krasniqi
6:e plats

3. Dinah Nah – One More Night
Låtskrivare: Thomas G:son, Jimmy Jansson, Dinah Nah, dr alban
5:e plats

4. De Vet Du – Road Trip
Låtskrivare: Johan Gunterberg, Christopher Martland
Andra chansen

5. Charlotte Perrelli – Mitt liv
Låtskrivare: Charlotte Perrelli, Lars Hägglund
7:e plats

6. Ace Wilder – Wild Child
Låtskrivare: Peter Boström, Thomas G:son, Ace Wilder
Final

7. Nano – Hold On
Låtskrivare: Nano Omar, Gino Yonan, Ayak, Carl Rydén,
Christoffer Belaieff, Rikard de Bruin, David Francis Jackson
Final


Deltävling 2: Malmö 11/2

1. Mariette – A Million Years
Låtskrivare: Thomas G:son, Johanna Jansson, Peter Boström,
Mariette Hansson, Jenny Hansson
Final

2. Roger Pontare – Himmel och hav
Låtskrivare: Thomas G:son, Alexzandra Wickman
5:e plats

3. Etzia – Up
Låtskrivare: Johnny Sanchez, Hanif Sabzevari,
Simon Gribbe, Erica Haylett
6:e plats

4. Allyawan – Vart haru varit
Låtskrivare: Masse Salazar, Samuel Nazari
7:e plats

5. Dismissed – Hearts Align
Låtskrivare: Ola Salo, Peter Kvint
Andra chansen

6. Lisa Ajax – I Don’t Give A
Låtskrivare: Ola Svensson, Linnea Deb, Joy Deb,
Anton Hård af Segerstad
Andra chansen

7. Benjamin Ingrosso – Good Lovin
Låtskrivare: Benjamin Ingrosso, Louis Schoorl, Matt Pardon
Final


Deltävling 3: Växjö 18/2

1. Robin Bengtsson – I Can’t Go On
Låtskrivare: David Kreuger, Hamed ”K-One” Pirouzpanah,
Robin Stjernberg
Final

2. Krista Siegfrids – Snurra min jord
Låtskrivare: Krista Siegfrids, Gustaf Svenungsson,
Magnus Wallin, Gabriel Alares
7:e plats

3. Anton Hagman – Kiss You Goodbye
Låtskrivare: Christian Fast, Tim Schou, Henrik Nordenback
Andra chansen

4. Jasmine Kara – Gravity
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Jasmine Kara
6:e plats

5. Owe Thörnqvist – Boogieman Blues
Låtskrivare: Owe Thörnqvist
Final

6. Bella & Filippa – Crucified
Låtskrivare: Peter Hägerås, Mats Frisell, Jakob Stadell,
Filippa Frisell, Isabella Snihs
5:e plats

7. FO&O – Gotta Thing about you
Låtskrivare: Robert ”Mutt” Lange, Tony Nilsson
Andra chansen


Deltävling 4: Skellefteå 25/2

1. Jon Henrik Fjällgren feat. Aninia – En värld full av strider
Låtskrivare: Jon Henrik Fjällgren, Sara Biglert, Christian Schneider,
Andreas Hedlund
Final

2. Alice – Running with Lions
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Andreas ”Stone” Johansson,
Denniz Jamm, Alice Svensson
5:e plats

3. Les Gordons – Bound To Fall
Låtskrivare: Jonatan Renström, Albert Björliden, Andreas Persson,
Carl Ragnemyr, David Runebjörk, Jimmy Jansson
6:e plats

4. Wiktoria – As I Lay Me Down
Låtskrivare: Justin Forrest, Jonas Wallin, Lauren Dyson
Final

5. Axel Schylström – När ingen ser
Låtskrivare: Behshad Ashnai, Axel Schylström, David Strääf
Andra chansen

6. Sara Varga och Juha Mulari – Du får inte ändra på mig
Låtskrivare: Sara Varga, Lars Hägglund
7:e plats

7. Loreen – Statements
Låtskrivare: Anton Hård af Segerstad, Joy Deb, Linnea Deb, Loreen
Andra chansen


Andra chansen: Linköping 4/3.

Duell 1:
FO&O – Gotta Thing about you, Final
De Vet Du – Road Trip

Duell 2:
Axel Schylström – När ingen ser
Lisa Ajax – I Don’t Give A, Final

Duell 3:
Boris René – Her Kiss, Final
Dismissed – Hearts Align

Duell 4:
Anton Hagman – Kiss You Goodbye, Final
Loreen – Statements


Final: Stockholm/Solna 11/3

1. Ace Wilder – Wild Child, 67 poäng

2. Boris René – Her Kiss, 66 poäng

3. Lisa Ajax – I Don’t Give A, 46 poäng

4. Robin Bengtsson – I Can’t Go On, 146 poäng
Placering ESC final: 5:e plats med 344 poäng.

5. Jon Henrik Fjällgren feat. Aninia – En värld full av strider, 105 poäng

6. Anton Hagman – Kiss You Goodbye, 43 poäng

7. Mariette – A Million Years, 99 poäng

8. FO&O – Gotta Thing about you, 41 poäng

9. Nano – Hold On, 133 poäng

10. Wiktoria – As I Lay Me Down, 80 poäng

11. Benjamin Ingrosso – Good Lovin, 87 poäng

12. Owe Thörnqvist – Boogieman Blues, 33 poäng