Välkommen till MJs Nätstation/Welcome to MJs Netstation

Melodifestivalen 2018-2021. Uppdaterat/Updated: 2018-03-10.

Information läggs till när den kommer.

2018

Pogramledare: David Lindgren

Vinnare: Benjamin Ingrosso

Husdansare: Daniel Koivunen, Lisa Arnold, Keisha von Arnold och Kenny Lantz.

Turneplan 2018:

Deltävling 1 – Karlstad 3:e februari , Löfbergs Arena

Deltävling 2 – Göteborg 10:e februari, Scandinavium

Deltävling 3 – Malmö 17:e februari, Malmö Arena

Deltävling 4 – Örnsköldsvik 24:e februari, Fjällräven Center

Andra chansen – Kristianstad 3:e mars, Kristianstad Arena

Final – Stockholm/Solna 10:e mars, Friends Arena

 

Bidragen.
Deltävling 1: Karlstad 3 februari

1. Sigrid Bernson – Patrick Swayze
Låtskrivare: Andrej Kamnik, Josefin Glenmark, Peg Parnevik, Sigrid Bernson
Andra chansen

2. John Lundvik – My Turn
Låtskrivare: Anna-Klara Folin, John Lundvik, Jonas Thander
Final

3. Renaida – All The Feels
Låtskrivare: Laurell Barker, Jon Hällgren, Peter Barringer, Lukas Hällgren
Andra chansen

4. Edward Blom – Livet på en pinne
Låtskrivare: Edward Blom, Thomas G:son, Stefan Brunzell, Kent Olsson
5:e plats

5. Kikki Danielsson – Osby Tennessee
Låtskrivare: Sulo Karlsson, Kikki Danielsson
7:e plats

6. Kamferdrops – Solen lever kvar hos dig
Låtskrivare: Herbert Trus, Danne Attlerud, Martin Klaman,
Kristoffer Tømmerbakke, Erik Smaaland, Kamferdrops
6:e plats

7. Benjamin Ingrosso – Dance You Off
Låtskrivare: Benjamin Ingrosso, MAG, Louis Schoorl, K Nita
Final


Deltävling 2: Göteborg 10 februari

1. Samir & Viktor – Shuffla
Låtskrivare: Andreas ”Stone” Johansson, Denniz Jamm, Costa Leon, Samir Badran, Viktor Frisk
Final

2. Ida Redig – Allting som vi sa
Låtskrivare: Yvonne Dahlbom, Jesper Welander, Ida Redig
5:e plats

3. Jonas Gardell – Det finns en väg
Låtskrivare: Calle Kindbom, Jonas Gardell, Mats Tärnfors
7:e plats

4. Margaret – In My Cabana
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Linnea Deb, Arash Labaf, Robert Uhlman
Andra chansen

5. Stiko Per Larsson – Titta vi flyger
Låtskrivare: Stiko Per Larsson, Emil Rotsjö
6:e plats

6. Mimi Werner – Songburning
Låtskrivare: Göran Werner, Mimi Werner, Niki Niki, Carl Varga, Johan Åsgärde, Oliver Lundström
Andra chansen

7. Liamoo – Last Breath
Låtskrivare: Liam Cacatian Thomassen, Morten Thorhauge, Peter Bjørnskov, Lene Dissing
Final


Deltävling 3: Malmö 17 februari

1. Martin Almgren –  A Bitter Lullaby
Låtskrivare: Josefin Glenmark, Märta Grauers
Final

2. Barbi Escobar – Stark
Låtskrivare: Barbi Escobar, Costa Leon, Andreas ”Stone” Johansson
7:e plats

3. Moncho – Cuba Libre
Låtskrivare: Jimmy Jansson, David Strääf, Markus Videsäter, Axel Schylström, Moncho
Andra chansen

4. Jessica Andersson – Party Voice
Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Niklas Carson Mattsson, Jessica Andersson
Final

5. Kalle Moraeus & Orsa Spelmän – Min dröm
Låtskrivare: Thomas G:son, Alexzandra Wickman
5:e plats

6. Dotter – Cry
Låtskrivare: Linnea Deb, Peter Boström, Thomas G:son, Johanna ”Dotter” Jansson
6:e plats

7. Mendez – Everyday
Låtskrivare: Leopoldo Mendez, Jimmy Jansson, Palle Hammarlund
Andra chansen


Deltävling 4: Örnsköldsvik 24 februari

1. Emmi Christensson - Icarus 
Låtskrivare: Thomas G:son, Christian Schneider, Andreas Hedlund, Sara Biglert
6:e plats

2. Elias Abbas – Mitt paradis
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Hamed “K-One” Pirouzpanah, Sami Rekik
5:e plats

3. Felicia Olsson – Break That Chain
Låtskrivare: Bobby Ljunggren, Kristian Lagerström, Henrik Wikström, Joy Deb
7:e plats

4. Rolandz – Fuldans
Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Robert Gustafsson, Regina Hedman
Final

5. Olivia Eliasson – Never Learn
Låtskrivare: Anton Ewald, Jonas Wallin, Trond Smeplass
Andra chansen

6. Felix Sandman – Every Single Day
Låtskrivare: Noah Conrad, Tony Ferrari, Parker James, Jake Torry, Felix Sandman
Andra chansen

7. Mariette – For You
Låtskrivare: Jörgen Elofsson
Final


Andra chansen – Kristianstad 3 mars

Duell 1:
Margaret – In My Cabana / 
Moncho – Cuba Libre

Duell 2:
Renaida – All The Feels / 
Olivia Eliasson – Never Learn

Duell 3:
Felix Sandman – Every Single Day / 
Mimi Werner – Songburning

Duell 4:
Sigrid Bernson – Patrick SwayzeMendez – Everyday


Final – Stockholm/Solna 10 mars

1. Mendez – Everyday, 64 poäng 12:e plats

2. Renaida – All The Feels, 81 poäng 9:e plats

3. Martin Almgren –  A Bitter Lullaby, 84 poäng 8:e plats

4. John Lundvik – My Turn, 128 poäng 3:e plats

5. Jessica Andersson – Party Voice, 70 poäng 11:e plats

6. Liamoo – Last Breath, 105 poäng 6:e plats

7. Samir & Viktor – Shuffla, 114 poäng 4:e plats

8. Mariette – For You, 113 poäng, 5:e plats

9. Felix Sandman – Every Single Day, 158 poäng 2:a plats

10. Margaret – In My Cabana, 103 poäng 7:e plats

11. Benjamin Ingrosso – Dance You Off, 181 poäng
Vinnare

12. Rolandz – Fuldans, 75 poäng 10:e plats

2019

Pogramledare: ?

Vinnare: ?

Husdansare: ?

Huskör: ?

Turneplan 2019?

2020

Pogramledare: ?

Vinnare: ?

Husdansare: ?

Huskör: ?

Turneplan 2020?

2021

Pogramledare: ?

Vinnare: ?

Husdansare: ?

Huskör: ?

Turneplan 2021?